Gatesowie chcą zwalczyć malarię genetycznie zmodyfikowanymi komarami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   08-09-2016, 15:10

Gatesowie chcą zwalczyć malarię genetycznie zmodyfikowanymi komarami Genetycznie zmodyfikowane komary nie będą mogły się rozmnażać. To krok ku zwalczeniu malarii

Fundacja Billa i Melindy Gatesów wspiera technologię zwalczania komarów bazującą na edytowaniu genów. Dotąd Gatesowie przeznaczyli na Target Malaria 40 milionów dolarów, a teraz chcą dodać kolejne 35 milionów.

W ramach projektu Target Malaria, Fundacja Gatesów chce wprowadzić do dzikiej populacji zmodyfikowane genetycznie komary, których żeńskie potomstwo będzie bezpłodne.

Specjaliści mają zamiar wykorzystać oportunistyczne geny, które są dziedziczone w 99 proc. przypadków. Jeśli taki plan by się powiódł, udałoby się znacząco zmniejszyć populację komarów, a co za tym idzie, liczbę przypadków malarii.

W ubiegłym roku naukowcom z UCL i innych ośrodków badawczych udało się w warunkach laboratoryjnych przeprowadzić operację wprowadzenia takiego genu. Wywołało to debatę na temat bezpieczeństwa takiego postępowania.

Teraz dzięki dodatkowym pieniądzom od Gatesów Target Malaria będzie mogła przeprowadzić badania nad bezpieczeństwem, zagrożeniami, kwestiami etycznymi, społecznymi oraz prawnymi proponowanych przez siebie rozwiązań.

Gates uważa, że technologia, nad którą pracuje Target Malaria będzie gotowa w ciągu dwóch lat. Zwolennicy tej metody uważają, że będzie ją można wykorzystać je do pozbycia się inwazyjnych gatunków, które wyniszczają lokalne ekosystemy.

Nie brakuje też głosów krytycznych. Przeciwnicy uważają, że na tym manipulacje genetyczne się nie skończą i będą one wykorzystywane np. do ochrony upraw przed szkodnikami, zatem do manipulowania wielką liczbą gatunków zwierząt.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH