Gdańsk: doktor h.c. GUMed dla jednej z najbardziej "czytanych osób na świecie"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP,GUMed/ rynekaptek.pl   13-05-2016, 14:57

Gdańsk: doktor h.c. GUMed dla jednej z najbardziej "czytanych osób na świecie" Prof. Abass Alavi został doktorem honoris causa GUMed

Prof. Abass Alavi, jeden ze światowych pionierów pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) - został doktorem honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Naukowiec powszechnie jest uznawany za najwybitniejszego z żyjących specjalistów medycyny nuklearnej na świecie.

 


Uroczystość wręczenia 47. tytułu doktora honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Abass Alavi odbyła się w piątek, 13 maja, w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM), prof. Janusz Moryś przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że "jest to duże święto dla uczelni, zwłaszcza, że tytuł wręczany jest, jak określił, niesamowitej postaci, jak prof. Abass Alavi - twórca pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), badania, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś właściwej diagnostyki chorób nowotworowych".

Podkreślił, że prof. Alavi jest chyba jedną z najbardziej "czytanych osób na świecie, 45 tys. cytowań to już mówi samo za siebie, z jaką potężną postacią świata nauki mamy do czynienia".

GUM podał na swojej stronie, że prof. Alavi jest najczęściej cytowanym naukowcem Uniwersytetu Pennsylwanii w Filadelfii (UPenn) i jednym z najczęściej cytowanych w USA uczonych w ogóle. Jest autorem lub współautorem 1.134 publikacji, skumulowany wynik Impact Factor wynosi 4.263. Jego Indeks cytowań wynosi 45,805.

Profesor Abass Alavi urodził się w 1938 r. w Tabriz, Iran. Studia medyczne ukończył w Teheranie w 1964 r., a w 1966 r. przeniósł się do USA. W 1971 r. podjął pracę na Uniwersytecie Pennsylwanii (UPenn) w Filadelfii, na stanowiskach kolejno: kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej, dyrektora Centrum Pozytonowej Tomografii Emisyjnej, Associate Director w Centrum Badań nad Starzeniem się, a od 2006 r. jest dyrektorem Department of Research Education. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, onkologii i hematologii, radiologii, medycyny nuklearnej i psychiatrii.

W 1973 r., wspólnie z profesorami Kuhlem i Reivichem z UPenn był pomysłodawcą znakowania radioaktywnym fluorem deoksyglukozy, najważniejszego radioznacznika używanego w PET. W sierpniu 1976 r., prof. Alavi wykonał pierwsze na świecie obrazowanie mózgu metodą PET z użyciem 18F-deoksyglukozy. Jego grupa odegrała pionierską rolę w obrazowaniu za pomocą fluorodeoksyglukozy normalnego mózgu, również otępień, padaczki, udaru mózgu, guzów mózgu i schizofrenii. Był pionierem badań neurotransmiterów metodami radioizotopowymi. Wniósł wielki wkład w radioizotopowe badania zapaleń, chorób przewodu pokarmowego, zwapnień tętnic serca, transplantacji komórek wysp trzustkowych oraz hiperinsulinizmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH