Gdy lekarz POZ nie otrzyma informacji o pacjencie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   24-03-2017, 15:12

Gdy lekarz POZ nie otrzyma informacji o pacjencie Przepisy nie ułatwiają wymiany informacji między lekarzami POZ a poradniami specjalistycznymi

Przetwarzanie i udostępnianie danych pacjenta opisuje ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Przewiduje możliwość wymiany dokumentów w Systemie Informacji Medycznej. Kłopot polega na tym, że system nie działa, a data jego wprowadzenia odsuwa się o kolejne miesiące - pisze Rzeczpospolita.

Obecnie w ustawie o prawach pacjenta jako podstawa wskazany jest art. 26 ust. 1 pkt 3, który stanowi, że podmiot leczniczy może udostępniać dokumentację medyczną innym podmiotom lub osobom wykonującym zawody medyczne. Szpitale mogą jednak różnie interpretować te przepisy.

Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce przyznaje, że dziś wymiana informacji jest utrudniona.

– Nie jest dobrze w przypadku poradni specjalistycznych. Zgodnie z zarządzeniami prezesa NFZ specjalista ma obowiązek raz do roku wystawić zaświadczenie będące informacją zwrotną dla lekarza POZ. Bez niej nie może bowiem przepisać pacjentowi refundowanych leków na schorzenia, których sam nie mógł zdiagnozować, np. na jaskrę. Wielu specjalistów to jednak nie obchodzi i nie wystawiają zaświadczeń, skazując pacjentów na dodatkowy wydatek – mówi dr Sutkowski.

Jego zdaniem działania specjalistów wobec POZ powinny być obowiązkiem, a nie tylko możliwością. – Bez naszego skierowania pacjent się do specjalisty nie dostanie. Dlatego zaświadczenia specjalistów też powinny być obowiązkowe – twierdzi.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH