Gdzie farmaceuta może wykonywać zawód zgodnie z misją?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/ rynekaptek.pl   18-10-2016, 08:01

Gdzie farmaceuta może wykonywać zawód zgodnie z misją?

Opieka farmaceutyczna zdecydowanie szybciej i efektywniej rozwija w krajach, gdzie farmaceuta nie musi poświęcać większości swojego czasu na zamawianie leków deficytowych, szukanie rabatów czy najtańszych hurtowni.

W krajach, gdzie istnieje uregulowany prawnie system apteczny, farmaceuta ma możliwość wykonywania zawodu zgodnie z jego misją. Jak system opieki farmaceutycznej wygląda w innych krajach? Najwięcej sprawdzonych rozwiązań funkcjonuje na Zachodzie.

Kilka przykładów zaprezentowała dr n. farm. Grażyna Świerczek-Zięba, ekspert fundacji ZIKO dla Zdrowia podczas konferencji "PharmLab 2016 - I ogólnopolskie forum pacjent-lekarz-farmaceuta", która odbyła się w Warszawie 6 października br.

Stany Zjednoczone
W USA opieka farmaceutyczna funkcjonuje od ponad 25 lat.  Jednak każdy stan ma swoje przepisy, stąd też w różnych częściach kraju obowiązki farmaceuty w ramach OF mogą się różnić.

W niektórych stanach aptekarze mogą prowadzić opiekę farmaceutyczną w niepełnym wymiarze godzin, w niektórych mają nawet możliwość przepisywania leków.

Wielka Brytania
Na wyspach system opieki farmaceutycznej jest dużo bardziej rozbudowany i oferuje pacjentom wiele rozwiązań.

Brytyjski farmaceuta regularnie spotyka się z pacjentem i raz do roku wykonuje przegląd stosowanych przez niego leków. Sporządza recenzję ze spotkania i spisuje zalecenia, co do dalszej farmakoterapii. Dokumenty następnie trafiają do lekarza prowadzącego.

Cena takiej usługi to ok. 28 funtów. Rocznie jeden farmaceuta może przeprowadzić maksymalnie 400 takich przeglądów.

Aptekarz może także przepisać część leków na receptę po ustaleniu czasu takiej kuracji z lekarzem, a dzięki komputerowej kartotece pacjenta, farmaceuta od razu widzi, czy lek jest rzeczywiście stosowany i kiedy ostatni raz pacjent wykupił receptę. Zgodnie z obowiązującym prawem, aptekarz może wydać lek na 5-dniową terapię.

Poza tym, niektóre apteki oferują bezpłatną usługę odbioru recept od lekarza (apteka odbiera w jego imieniu receptę z przychodni, a także „zamawia” u lekarza rodzinnego kolejne recepty ). Istnieje możliwość nawet dostarczania tych leków do domu, co dla osób przewlekle chorych, starszych, którzy muszą zażywać leki w ściśle określonych porach, jest bardzo wygodne. W ich przypadku wykonuje się tzw. blister-pack.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH