GIF: nadal rozpatrujemy odwołanie Sanofi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   30-07-2015, 15:04

GIF: nadal rozpatrujemy odwołanie Sanofi Jaka decyzja GIF w sprawie odwołania się od decyzji GIF?

Sprawa cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni Sanofi w Błoniu k. Warszawy może nieść konsekwencje dla szpitali, które podpisały umowy handlowe ze spółką. Dlatego spytaliśmy GIF, na jakim etapie jest sprawa odwołania Sanofi od decyzji.

Decyzja GIF o zamknięciu hurtowni została podjęta na podstawie wniosków z kontroli. Będąc już na miejscu, w magazynie, inspektor farmaceutyczny zadzwonił na infolinię firmy, podszywając się pod farmaceutę chcącego mówić Clexane i usłyszał, że leku nie ma, choć zapasy miały być w kontrolowanym właśnie magazynie. Dodatkowo GIF poinformował o całej sprawie prokuraturę.

Firma odwołała się tłumacząc, że Sanofi regularnie każdego roku dostarcza więcej leków na rynek polski, niż wynika to z zapotrzebowania rynku krajowego, a pojawiające się braki dostępności leku Clexane w aptekach są poza kontrolą spółki.

Jak wyjaśniała Monika Chmielewska-Żehaluk, rzecznik koncernu, potencjalne cofnięcie zezwolenia na działanie hurtowni zablokuje całkowicie polskim pacjentom dostęp nie tylko do leku Clexane, ale i do innych, kilkuset produktów Grupy Sanofi w Polsce, stosowanych w takich obszarach terapeutycznych jak: onkologia, diabetologia, kardiologia i kardiologia z chorobami naczyń, centralny układ nerwowy, gastroenterologia, urologia, ginekologia, reumatologia z osteoporozą, immunologia.

Umowy handlowe w ramach przetargów z Sanofi, bez możliwości ich cesji na inne hurtownie, ma podpisane kilkaset szpitali w Polsce.

- Dostarczamy leki, również te ze statusem ratujących życie, do blisko 800 szpitali w Polsce, co oznacza że także pacjenci hospitalizowani stracą dostęp do leków Grupy Sanofi, w tym do leków nieposiadających tzw. zamienników - mówiła Monika Chmielewska-Żehaluk.

Ponieważ minął ponad miesiąc od złożenia przez Sanofi wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy od decyzji GIF, spytaliśmy o losy tego odwołania.

Zgodnie z art. 35 par.3 kodeksu postępowania administracyjnego, załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Pytany, na jakim etapie jest sprawa, Paweł Trzciński, rzecznik GIF, odpowiada: - Nadal rozpatrujmy to odwołanie. Mamy na to tyle czasu, ile potrzeba, by przeanalizować pismo. Kiedy je przeanalizujemy, podejmiemy decyzję i ją ogłosimy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH