GIF: teraz wywozem leków zajmują się domy opieki, przychodnie i fundacje

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Uważam Rze/ rynekaptek.pl   30-09-2015, 08:35

GIF: teraz wywozem leków zajmują się domy opieki, przychodnie i fundacje Nielegalny wywóz leków nadal istnieje

Uszczelnienie "na kolanie" systemu wywozu leków zakończyło się fiaskiem. Na miejsce zablokowanych przez prawo sposobów powstały nowe, jeszcze niezdelegalizowane. Teraz wywozem leków zajmują się domy opieki, przychodnie i fundacje - ocenia Uważam Rze.

Nie opracowano skutecznego systemu zabezpieczającego leki przed wywózką. Dziś więc z tanich polskich lekarstw korzystają zagraniczni pacjenci, a Polacy coraz częściej nie mogą zrealizować recept w aptece.

- W Polsce eksport zdecydowanie przeważa nad importem, choć import też istnieje, np. środków antykoncepcyjnych i leków bez recepty – przekonywał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

Uszczelnienie "na kolanie" systemu wywozu leków zakończyło się fiaskiem. Na miejsce zablokowanych przez prawo sposobów powstały nowe, jeszcze niezdelegalizowane. Teraz wywozem leków zajmują się domy opieki, przychodnie i fundacje - ocenia Rze.

– I są to konkretne fundacje, nawet należące do osób publicznych. Więcej nie mogę powiedzieć, bo toczą się postępowania. Jeszcze nie wiedzą, że za nimi chodzimy – mówi Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

- Śledzimy braki, mamy apteki i hurtownie pod ścisłą kontrolą, ale oszuści już znaleźli inny sposób na obejście ustawy. Obserwujemy, że niektóre przychodnie zaczynają składać w aptekach zamówienia na takie ilości leków, które nie są niczym uzasadnione. Widać ewidentnie, że chcą je wywieźć – mówił kilka tygodni temu portalowi nto.pl Marek Brach, wojewódzki inspektor farmaceutyczny w Opolu.

Dodał: – Prowadzę kilkanaście postępowań w sprawie wywozu leków za granicę. Z materiałów, które udało mi się uzyskać, wiem nawet, do której apteki w Anglii te leki trafiały. Ustawa tylko troszkę sytuację zahamowała, ale "przedsiębiorczy przedsiębiorcy" kombinują.

Fikcyjne przychodnie wystawiają recepty, fundacje skupują tanie leki refundowane, które następnie wywożone są poza granice kraju i sprzedawane z zyskiem.

– Fundacje często prowadzą hospicja, domy opieki społecznej albo finansują zakup leków określonym osobom (np. grupie pacjentów), a później sami pacjenci wykupują leki. Zdarzają się fikcyjne przychodnie, które w zasadzie nie przyjmują pacjentów, tylko wystawiają recepty – wyjaśnia mechanizm operacji skupowania leków Paweł Trzciński.

Sam GIF nie ukrywa, że ostatnie lata to dla nich prawdziwe piekło. – Jeżeli mamy sygnały o nieprawidłowościach, wysyłamy kontrolę, ale tak naprawdę jest to zabawa w kotka i myszkę. Rzeczywistość wymusiła, abyśmy zmienili się w organa ściągania – dodaje rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH