GIF: udział w obsłudze ubezpieczenia lekowego nie stanowi reklamy apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KOIA/ rynekaptek.pl   28-01-2016, 12:05

GIF: udział w obsłudze ubezpieczenia lekowego nie stanowi reklamy apteki Jest odpowiedź GIF w sprawie udziału aptek w programach ubezpieczenia lekowego

Kielecka OIA wystosowała 13 stycznia 2016r. pismo do GIF z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących uczestnictwa apteki w programie ubezpieczeń lekowych ePRUF. GIF odpowiedział na pismo. Stanowisko zajął również ePRUF.

Izba zapytała w piśmie do GIF o stanowisko inspekcji czy program ubezpieczenia lekowego obsługiwany przez ePRUF na zlecenie PZU jest zgodny z prawem, a w szczególności czy nie stanowi zakazanej prawem reklamy aptek w rozumieniu art. 94a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

"Jest wiele decyzji Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych, gdzie w ocenie jednych apteki uczestniczące w programie nie naruszają ustawowego zakazu reklamy aptek i ich działalności, a inne wskazują, że został naruszony zakaz, o którym mowa w ustawie Pf, polegający na akceptowaniu kart oferowanych przez PZU" - piszą aptekarze.

Jak zaznaczają, pytania nie dotyczą tylko samego faktu przystąpienia do programu, ale także wyboru modelu realizacji - forma gotówkowa i możliwość realizacji w dowolnej aptece, czy forma bezgotówkowa i możliwość podpisania umowy z ePRUF przez wszystkie zainteresowane apteki.

W odpowiedzi do szefa Kieleckiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, Roberta Gocała, Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że "za reklamę działalności aptek należy uznać każde działanie, skierowane do publicznej wiadomości, niezależnie od sposobu i metody jego przeprowadzenia oraz środków użytych do jego realizacji, jeżeli jego celem jest zwiększenie sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych oferowanych w danej aptece".

"Pierwotnie, aby otrzymać świadczenie, osoba posiadająca ubezpieczenie lekowe musiała zakupić produkty lecznicze wyłącznie we wskazanych aptekach akceptujących kartę ubezpieczenia. GIF, rozpatrując odwołania od decyzji WIF, ocenił tak skonstruowane ubezpieczenie lekowe jako naruszenie art. 94a ust. 1 ustawy Pf. Zasady realizacji uprawnień wynikających z ubezpieczenia determinowały bowiem konieczność zakupu leków w konkretnych aptekach. W następstwie, informacje odnośnie aptek, w których karty są obsługiwane, wskazywały na działalność konkretnych aptek, stanowiąc zachętę do skorzystania z ich usług" - ocenia dalej GIF.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH