GIODO ostrzega aptekarzy przed bezwartościowymi certyfikatami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ŁS/rynekaptek.pl   12-02-2015, 12:07

GIODO ostrzega aptekarzy przed bezwartościowymi certyfikatami Certyfikat potwierdzający legalność przetwarzania danych nie istnieje

Środkowopomorska Okręgowa Izba Aptekarska w Koszalinie zainteresowała się telefonami od firm, które oferowały szkolenia i certyfikaty potwierdzające legalność przetwarzania danych. Tymczasem GIODO, takich dokumentów nie wydaje.

- Firmy oferowały szkolenie dla aptekarzy, które kończyło się uzyskaniem certyfikatu. Koszt udziału w takim szkoleniu wynosił 400 zł. – mówi w rozmowie z portalem rynekaptek.pl mgr farm. Maria Mach, prezes Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Koszalinie.

Izba postanowiła sprawdzić, czy certyfikaty takie istnieją i są wymagane przez GIODO. Okazuje się, że nie.

- Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, ani żaden inny podmiot, nie wydaje certyfikatów, których posiadanie jest warunkiem legalności przetwarzania danych. W związku z powyższym ewentualne certyfikaty wydane przez inne podmioty nie mają znaczenia z punktu widzenia dopuszczalności przetwarzania danych przez posiadacza takiego dokumentu – poinformowała aptekarzy Justyna Draczyńska z GIODO.

Zasada legalności, to nic innego jak ustawowy obowiązek przetwarzania danych zgodnie z prawem.

Według przepisów przetwarzanie danych osobowych przez ich administratora powinno odbywać się z zachowaniem przynajmniej jednej z przesłanek legalności przetwarzania określonych w ustawie. 

W przypadku danych „zwykłych”, przesłanki to:

- zgoda osoby, której dane dotyczą, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,

- niezbędność realizacji uprawnień lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa,

- konieczność realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą jest jej stroną lub gdy przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą,

- niezbędność przetwarzania danych do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego,

- niezbędność przetwarzania danych dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów albo odbiorców danych, a przetwarzanie danych nie narusza praw i wolności osoby, której one dotyczą.

Odrębny reżim przetwarzania danych odnosi się do danych wrażliwych, których przetwarzanie co do zasady jest zabronione.

Maria Mach poinformowała portal rynekaptek.pl, że Izba będzie szkolić swoich członków w kwestii ochronnych danych osobowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH