GIODO: te przepisy oznaczają mniejszą ochronę konsumentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   17-01-2018, 12:39

GIODO: te przepisy oznaczają mniejszą ochronę konsumentów Chodzi o wyłączenie jednego z art. RODO, który nakazuje informować klientów, kto będzie administratorem ich danych (Fot. Archiwum)

Resort cyfryzacji kończy prace nad projektem ustawy o ochronie danych osobowych. Postanowiono częściowo uwzględnić propozycje Ministerstwa Rozwoju i zwolnić firmy MŚP z niektórych obowiązków wynikających z unijnego rozporządzenia o ochronie danych.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, zdecydowana większość polskich firm nie będzie musiała informować klientów o tym, na jakich zasadach przetwarzają ich dane osobowe.

Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło uwzględnić propozycje resortu rozwoju i zwolnić mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z niektórych obowiązków.

Chodzi przede wszystkim o wyłączenie art. 13 RODO, który nakazuje informować klientów, kto będzie administratorem ich danych, jak się z nim skontaktować czy też w jakim celu dane są zbierane i na jakiej podstawie prawnej. Zgodnie z planowanym wyłączeniem polscy konsumenci nie dowiedzą się również o planowanym czasie przechowywania danych, ani o tym, że mają prawo do ich wglądu, korekty czy też przeniesienia  - czytamy.

Resort rozwoju argumentuje, że celem zmian jest odciążenie mniejszych firm. Taryfa ulgowa dotyczyć ma tylko przedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż 250 osób, które nie przetwarzają danych wrażliwych i nie przekazują danych podmiotom trzecim.

Okazuje się jednak, że wyłączenia obejmą zdecydowaną większość polskich firm. Aż 99,8 proc. zatrudnia bowiem mniej niż 250 osób.

GIODO i eksperci alarmują - to oznacza mniejszą ochronę konsumentów. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta decyzja zostanie zakwestionowana przez Komisję Europejską.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH