GIS: lek czy suplement? Są nieporozumienia pomiędzy inspekcjami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   09-03-2017, 10:05

GIS: lek czy suplement? Są nieporozumienia pomiędzy inspekcjami W takim przypadku dochodzi do złamania przepisów zarówno ustawy Prawo farmaceutyczne, jak i ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Zdaniem GIS przypadki reklamowania suplementów diety w sposób przypisujący mu właściwości terapeutyczne powodują liczne nieporozumienia pomiędzy inspekcjami, co do tego, która inspekcja jest właściwa do podjęcia działań.

Główny Inspektor Sanitarny wskazuje, że problem we właściwym rozróżnieniu suplementów diety i produktów leczniczych leży w samej definicji tych produktów – tj. wykazywanie efektu odżywczego lub innego fizjologicznego, przy suplementach diety vs. substancji powodującej przywrócenie, poprawienie lub modyfikację fizjologicznych funkcji organizmu w produkcie leczniczym.

Zdaniem GIS przypadki reklamowania suplementów diety w sposób przypisujący mu właściwości terapeutyczne powodują liczne nieporozumienia pomiędzy inspekcjami, co do tego, która inspekcja jest właściwa do podjęcia działań.

W takim przypadku dochodzi do złamania przepisów zarówno ustawy Prawo farmaceutyczne, jak i ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Ale sankcje za złamanie ich są różne. W przypadku Pf, za wprowadzenie leku do obrotu bez wymaganego zezwolenia grozi grzywna, a nawet do 2 lat więzienia, zaś w ustawie o żywności – kara pieniężna. Zasadne jest zatem doprecyzowanie kompetencji inspekcji w tym zakresie. 

Propozycje GIS w zakresie reklamy dotyczyły również:
- zwiększenia wachlarza kar administracyjnych przewidzianych w ustawie o bezpieczeństwie żywienia i żywności;
- uregulowanie kwestii używania nazw parasolowych;
- wprowadzenia zakazu reklamy następczej (zamiennych reklam leków i suplementów diety).

Źródło: Raport Zespołu ds. uregulowania reklamy leków, suplementów diety i innych środków spożywczych oraz wyrobów medycznych

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH