Globalny rynek leków w 2020 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS Health/ rynekaptek.pl   20-11-2015, 12:23

Globalny rynek leków w 2020 roku Rynek leków globalnie

Głównym motorem wzrostu rynku globalnego będzie zwiększenie konsumpcji leków, rosnące znaczenie innowacji, szerszy dostęp do tańszych leków oraz wprowadzanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych - prognozuje IMS Health.

IMS Health prognozuje w 2020 roku wartość globalnego rynku leków na poziomie 1,4 bln dolarów. Oznacza to 30% wzrost wartościowy w stosunku do 2015 roku. W ciągu najbliższych 5 lat globalne wykorzystanie leków wzrośnie o 24% w ujęciu ilościowym. Ponad połowa światowej populacji będzie konsumować więcej niż 1 dawkę leku na osobę dziennie, w porównaniu z jedną trzecią w 2005 roku.

Według najnowszego raportu opublikowanego przez IMS Institute for Healthcare Informatics ”Global Medicines Use in 2020” wartość globalnego rynku leków w 2020 roku, liczona w cenach producenta netto, szacowana jest na 1,4 bln dolarów. Oznacza to wzrost o 349 mld dolarów względem roku 2015. Dla porównania, w latach 2011-2015 wzrost wyniósł 182 mld dolarów. Średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR 2016-2020) globalnego rynku leków osiągnie tempo na poziomie 4-7%.

Motorem wzrostu wydatków będzie rozwój specjalistycznych terapii na rynkach rozwiniętych, a także zwiększenie wykorzystania leków tradycyjnych na rynkach dynamicznego wzrostu.

Przewiduje się, że rynki rozwinięte będą stanowiły 63% wartości rynku globalnego. Będą one cechować się dużym udziałem leków oryginalnych, utrzymującym się m.in. z powodu pojawiania się nowych leków stosowanych w chorobach dotychczas trudnych do wyleczenia. Ze względu na szersze wykorzystywanie nowych, droższych terapii dojdzie do wzrostu średniej ceny za 1 standardową dawkę (SU) leku na rynkach rozwiniętych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Na dynamikę wzrostu rynków rozwiniętych ograniczający wpływ będzie miało wygasanie ochrony patentowej. Przewiduje się, że spowoduje to zmniejszenie wartości rynków rozwiniętych o 178 mld dolarów, z czego 41 mld dolarów będzie wynikiem szerszego stosowania leków biopodobnych.

W 2020 roku wielkość globalnego rynku osiągnie, w ujęciu ilościowym, 4,5 biliona standardowych dawek (SU) leków, wzrastając o 24% w stosunku do 2015 roku. Najszybciej rosnącymi rynkami będą: Indie, Chiny, Brazylia, Indonezja. Zwiększone zużycie leków, szczególnie generycznych, będzie miało miejsce przede wszystkim na rynkach dynamicznego wzrostu. Rynki rozwinięte będą rosły w znacznie mniejszym tempie. Utrzyma się na nich silna pozycja leków oryginalnych oraz wzrośnie wykorzystanie leków specjalistycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH