Gospodarka lekiem w szpitalach – czy możliwe jest obniżenie kosztów leczenia?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Urszula Religioni/ rynekaptek.pl   09-02-2016, 08:31

Gospodarka lekiem w szpitalach – czy możliwe jest obniżenie kosztów leczenia? Ekspert: racjonalna gospodarka lekiem w szpitalu jest możliwa

Wydatki na leki ponoszone przez polskie szpitale sięgają ok. 10% ogółu wydatków i z roku na rok odnotowują systematyczny wzrost. Są dla szpitali drugim najbardziej kosztochłonnym segmentem wydatków, tuż po wynagrodzeniach. Jak je racjonalizować?

Właściwe zarządzanie farmakoterapią w szpitalu jest jednym z najważniejszych elementów całościowego zarządzania podmiotem leczniczym, gwarantując zarówno wysoki poziom bezpieczeństwa udzielanych świadczeń, efektywność kliniczną terapii, jak i racjonalizację przeznaczanych na ten cel środków - pisze dr Urszula Religioni.

Nieefektywne gospodarowanie lekiem jest problemem występującym na każdym poziomie systemu opieki zdrowotnej. Czynniki, wpływające na nieracjonalne stosowania leków są zwykle bardzo złożone i mogą dotyczyć m.in. postaw lekarzy (osobiste przekonania co do efektywności określonych leków, nieodpowiednie postawienie diagnozy, nieefektywna komunikacja lekarz-pacjent).

Dotyczyć to może także atmosfery w miejscu pracy (duża liczba pacjentów, zbyt mała liczba personelu, nacisk pacjentów na wypisanie recepty), systemu edukacji (zbyt niska liczba godzin w procesie kształcenia personelu poświęcona zagadnieniom z zakresu farmakoekonomiki), systemu dostaw leków (opóźnienia w dostawach leków dla szpitala, częste dostawy leków z krótkim terminem ważności), czy braku obiektywnej informacji o lekach.

Komitet Terapeutyczny
Podkreślić należy, że nieracjonalne stosowanie leków przyczynia się nie tylko do marnotrawienia pieniędzy przeznaczanych na tę grupę produktów, ale również pociąga za sobą wysokie ryzyko zagrożenia zdrowia, a nawet życia pacjentów, w tym możliwość powstania wielu niepożądanych działań związanych z terapią lekową.

Istnieje jednak wiele metod przyczyniających się do racjonalizacji gospodarki lekowej w szpitalach. Niektóre z metod wymagają poniesienia nakładów finansowanych, w przypadku innych konieczne są tylko zmiany organizacyjne. Zmiany w obszarze zarządzania lekiem powinny obejmować cały proces gospodarki lekiem w szpitalu, zakup i magazynowanie leków, gospodarowanie lekiem na poziomie apteki szpitalnej oraz na oddziałach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH