GPL: pacjenci najczęściej szukają Xarelto, Kalipoz i Clexane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GdziePoLek.pl/ rynekaptek.pl   25-04-2016, 13:10

GPL: pacjenci najczęściej szukają Xarelto, Kalipoz i Clexane

Najpopularniejsze kategorie wyszukiwanych produktów w ciągu ostatnich 6 miesięcy na portalu GdziePoLek.pl to: leki przeciwzakrzepowe (Xaraleto, Clexane), które znajdują się na liście leków zagrożonych brakiem dostępności oraz antykoncepcyjne.

Według danych GdziePoLek.pl, za ostatnie sześć miesięcy, głównymi użytkownikami portalu są kobiety - niemal 70 proc. Blisko 50 proc. użytkowników to ludzie młodzi. Przewaga kobiet wśród użytkowników portalu może tłumaczyć, dlaczego wśród najbardziej poszukiwanych leków są te antykoncepcyjne, w szczególności ellaOne, Patentex Oval, Lisvy (plaster), Belara, Escapelle.

Co ciekawe, po ogłoszeniu, że EllaOne nie będzie dostępna bez recepty, nie zanotowano znaczącego wzrostu wyszukiwania tego leku. Natomiast w marcu zauważono wzrost zainteresowania lekami antykoncepcyjnymi, w tym dostępnymi bez recepty globulkami Patentex Oval N, które w marcu znalazły się na liście 10 najczęściej wyszukiwanych na stronie GPL. Jest to lek bardzo mało dostępny (ok. 6 proc. aptek). Na GPL często wyszukiwane są również klasyczne tabletki antykoncepcyjne (np. Belara) oraz Lisvy (system transdermalny /plaster).

Jak wynika z danych GdziePoLek.pl, użytkownicy portalu poszukują leków rzadkich i drogich (np. ellaOne, Xarelto, Trajenta, Pradaxa, szczepionki dla dzieci i dla alergików). Jeśli chodzi o najpopularniejsze kategorie wyszukiwanych produktów w ciągu ostatnich 6 miesięcy, są to: leki przeciwzakrzepowe (Xaraleto, Clexane), które znajdują się na liście leków zagrożonych brakiem dostępności oraz leki antykoncepcyjne (ellaOne, Belara, Lisvy, Patentex Oval N, Escapelle).

Portal obserwuje także obecnie wzmożone zainteresowanie lekiem Trajenta (doustny lek przeciwcukrzycowy, ok. 20% dostępność) i Varilix (szczepionka na ospę wietrzną, praktycznie niedostępna).

Jeżeli zaś chodzi o top 6 wyszukiwanych leków z listy refundowanych od początku roku, to jest to: Xarelto, Kalipoz, Clexane, Megalia, Phostal, Kreon 25000.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH