Grecja: strajk generalny – zamknięte apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, LJ/rynekaptek.pl   12-11-2015, 11:31

Grecja: strajk generalny – zamknięte apteki Grecy w czasie strajku nie mają dostępu do aptek, lekarzy i informacji. Fot. Janusz Maciejowski

Grecję paraliżuje pierwszy strajk generalny od czasu dojścia do władzy premiera Aleksisa Ciprasa. Nieczynne są apteki i gabinety lekarskie, a szpitale przyjmują tylko nagłe wypadki.

W ten sposób Grecy protestują przeciwko cięciom budżetowym i oszczędnościom.

Apteki i gabinety lekarskie są nieczynne, a szpitale zapewniają pomoc tylko w pilnych przypadkach.

Farmaceuci mają też dodatkowe powody do protestów: rząd zapowiada liberalizacje rynku aptecznego. W myśl planowanej ustawy każdy przedsiębiorca będzie miał prawo otworzyć aptekę, nawet jeśli nie ma odpowiedniego wykształcenia - wystarczy, że zatrudni farmaceutę z co najmniej 20-procentowym udziałem w sklepie.

Ponadto leki niewydawane na receptę, np. preparaty witaminowe, będą sprzedawane w supermarketach; dotychczas ich sprzedaż była dopuszczona tylko w aptekach.

Strajk odbywa się pod hasłami sprzeciwu wobec polityki cięć, oszczędności i zaciskania pasa. Do szeregu tego rodzaju decyzji zostały zmuszone dwa rządy Ciprasa w zamian za pomoc udzieloną Grecji przez międzynarodowych wierzycieli. Ich delegacja znajduje się obecnie w Atenach, aby sprawdzić, jak Grecja wywiązuje się z reform obiecanych w ramach pakietu ratunkowego wartości 86 mld euro ustalonego w lipcu.

Syriza, czyli partia Ciprasa, wezwała Greków do masowego udziału w strajku i protestu wobec "antysocjalnej polityki i neoliberalnego ekstremizmu". Rzeczniczka rządu Olga Gerowasili tłumaczyła, że nie jest to sprzeciw wobec polityki rządu, ale działań, do których rząd Syrizy został zmuszony. - Rząd wdraża porozumienie, które zawiera niesprawiedliwe środki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH