Grudziądz: elektroniczna apteka w szpitalu - wszyscy są zadowoleni

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/PAP/rynekaptek.pl   01-10-2014, 08:48

Grudziądz: elektroniczna apteka w szpitalu - wszyscy są zadowoleni

Na początku września Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu wprowadził elektroniczny system ordynowania leków. Zlecenie na medykament dla konkretnego pacjenta lekarze wpisują do systemu informatycznego, skąd trafia ono do tzw. elektronicznej apteki. Czas na pierwsze wnioski.

Jak działa elektroniczny system ordynowania leków? Maszyna przygotowuje wskazany przez lekarza lek, a następnie odsyła go w foliowym opakowaniu na oddział. Pielęgniarka odkodowuje przesyłkę za pomocą czytnika kodów kreskowych, dowiadując się w ten sposób, dla którego z pacjentów przeznaczone są dane lekarstwa. Tradycyjne leki dostępne są jedynie na oddziale intensywnej terapii. 

Rozwiązanie to funkcjonuje w szpitalu od początku września, ale dyrekcja zauważa już spadek liczby ordynowanych leków, a co za tym idzie obniżenie kosztów ponoszonych przez lecznicę na ich zakup.

Co istotne, przedsięwzięcie bardzo ułatwia pracę pielęgniarkom, które, przed wprowadzeniem systemu, na rozdzielanie leków, poświęcały około 25 tysięcy godzin rocznie.

„Użytkownicy" elektronicznego systemu ordynowania leków wskazują także na inne zalety. Ogranicza on ryzyko pomyłek przy rozdzielaniu leków, a lekarzy ostrzega przed przepisaniem medykamentów, które mogą wejść w niepożądaną reakcję.

Prace nad uruchomieniem elektronicznej apteki trwały dwa lata. W tym czasie szpital został dostosowany technicznie i informatycznie do wdrożenia systemu. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 7,5 mln zł, z czego blisko 6,5 mln stanowiły środki unijne, zaś resztę pokrył grudziądzki ratusz.

Cztaj więcej: wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH