Grzegorz Kucharewicz o problemach polskich aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GF24.pl   05-09-2014, 09:28

Grzegorz Kucharewicz o problemach polskich aptek

- Jednym z najistotniejszych problemów polskiego rynku farmaceutycznego jest stale pogarszająca się sytuacja ekonomiczna aptek, zwłaszcza należących do indywidualnych aptekarzy. Z dzisiejszej perspektywy widać wyraźnie, do czego doprowadziły wieloletnie zaniedbania i zaniechania polityków odpowiedzialnych za system ochrony zdrowia i regulację rynku farmaceutycznego – pisze na łamach portalu"Gazeta Finansowa online" Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Szef NRA w tekście zwraca uwagę, że liberalna wizja państwa zarządzanego przez „niewidzialną rękę rynku" i błędy popełnione w okresie transformacji polityczno-gospodarczej przyniosły katastrofalne rezultaty również na rynku aptek. Grzegorz Kucharewicz żałuje, że Polska nie skorzystała z doświadczeń europejskich i nie wprowadziła zasady „apteka dla aptekarza lub spółki aptekarskiej" oraz przepisów zobowiązujących właściwe organy państwa do uwzględniania kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwolenia na prowadzenie apteki.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej przypomina, że obecnie niemal połowa aptek w Polsce nie ma już żadnego udziału własnego w strukturze własności towaru handlowego. Wylicza jak drastycznie spadła średnia marża na opakowanie: 4,55 zł w 2011 r. (marża plus rabat) do 4,14 zł w 2013 r.

- Aż 65 proc. aptek zamkniętych od września 2012 r. do września 2013 r. należało do indywidualnych aptekarzy. Systematycznie zmniejsza się także ich udział w rynku. W obliczu tych tendencji konieczne są różne kompleksowe zmiany, w tym naprawa systemu odpłatności za leki refundowane, który musi uwzględniać realne koszty wydawania tych leków i funkcjonowania apteki - pisze Grzegorz Kucharewicz.

Prezes samorządu aptekarskiego zwraca w tekście uwagę na permanentny brak na rynku wielu leków ratujących życie lub zdrowie. Zdaniem autora, jedną z najważniejszych przyczyn braku na polskim rynku wielu leków ratujących życie i zdrowie pacjentów jest wzrost eksportu równoległego refundowanych produktów leczniczych.

- Ważną przyczyną braku pewnych leków refundowanych w aptekach jest także limitowanie ich dostaw do aptek przez niektóre firmy dystrybuujące leki w ramach tzw. sprzedaży bezpośredniej, która - zdaniem samorządu aptekarskiego - jest niezgodna z obowiązującym w Polsce prawem farmaceutycznym - pisze Grzegorz Kucharewicz.

Czytaj więcej: www.gf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH