Grzegorz Kucharewicz: żądamy równego dostępu do leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekarzpolski.pl/ rynekaptek.pl   06-05-2015, 16:20

Grzegorz Kucharewicz: żądamy równego dostępu do leków Pacjenci pozbawieni leków, bo te są wywożone za granicę

Musieliśmy zaprotestować przeciwko reglamentacji leków i modelowi dystrybucji, który narzuciły firmy farmaceutyczne, limitując dostawy produktów leczniczych do aptek - ocenia prezes NRA, dr Grzegorz Kucharewicz,

"Nie chcemy, by o kształcie i sposobie dystrybucji leków w Polsce decydowały duże koncerny oraz wybrane przez nie hurtownie farmaceutyczne i powiązane z nimi sieci aptek. Nie możemy pogodzić się z obojętnością rządzących, którzy lekceważą potrzeby lekowe pacjentów. Nie po raz pierwszy argumenty naszego samorządu dotyczące istotnych problemów związanych z wykonywaniem zawodu farmaceuty są ignorowane przez polityków odpowiedzialnych za prowadzenie polityki lekowej" - pisze szef samorządu aptekarskiego w "Aptekarzu Polskim".

Prezes przypomina, że 8 kwietnia 2015 roku Sejm RP debatował nad sprawozdaniem sejmowej Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy Prawo farmaceutyczne. 9 kwietnia odbyło się głosowanie nad przyjęciem poprawek zgłoszonych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości jako wnioski mniejszości.

Poprawka najbardziej istotna była zbieżna z propozycją Naczelnej Izby Aptekarskiej. Istota zmiany polegała na tym, by podmiot odpowiedzialny, wytwórca bądź importer produktów leczniczych zapewnił przedsiębiorcy prowadzącemu hurtownię farmaceutyczną stałe dostawy refundowanych produktów leczniczych objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb pacjentów.

"Posłowie Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej podczas głosowania w Sejmie 9 kwietnia nie poparli wniosków mniejszości. Opowiedzieli się oni przeciw rozwiązaniom umożliwiającym polskim aptekom realizowanie gwarantowanych ustawowo świadczeń zdrowotnych w postaci zaopatrywania pacjentów w leki refundowane" - przypomina szef NRA.

(...) Dziesiątki rozmów z posłami i senatorami, spotkania z najważniejszymi politykami partii reprezentowanych w Sejmie, pisma do premiera, wicepremiera i ministra zdrowia – w ten sposób szukaliśmy politycznego poparcia dla ważnych dla polskiego aptekarstwa regulacji. Jakże często słyszeliśmy, że mamy rację, że proponowane zmiany są słuszne. Strona rządowa przyjęła jednak argumentację organizacji reprezentujących koncerny farmaceutyczne - informuje Grzegorz Kucharewicz. (...)

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH