Grzegorz Pakulski: zachęcanie do kupowania niepotrzebnych leków to skandal

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pfm.pl/ rynekaptek.pl   15-10-2014, 14:50

Grzegorz Pakulski: zachęcanie do kupowania niepotrzebnych leków to skandal

Polska poszła w rozwiązania wolnorynkowe, zachłysnęła się wolnością gospodarczą i apteki zaklasyfikowane zostały w przepisach jako wyspecjalizowane sklepy - mówi Grzegorz Pakulski, prezes Kaliskiej Izby Aptekarskiej.

Jego zdaniem, tu pojawia się problem, gdyż wymogi wolnego handlu trzeba godzić ze sztywnymi cenami i marżami:

- Ten paradoks, niedotyczący żadnej innej branży, powoduje, że w aptekach coraz bardziej brakuje pieniędzy, nie tylko na rozwój, ale na codzienną działalność, płace pracowników. Małe placówki nie mają w tych warunkach racji bytu - dodaje w wywiadzie dla portalu pfm.pl.
 
Przypomina, że przez moment apteki były wyłącznie dla aptekarzy, ale zmienił tę sytuację Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że nie można w tym względzie ograniczać wolności gospodarczej. - Apteki, zgodnie z zapisami Konstytucji i ustawy o swobodzie gospodarczej, trafiły w ręce ludzi absolutnie nierozumiejących farmacji i jej misji.
 
- Zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się sieci aptecznych szybko jednak stały się widoczne. Pojawiły się takie patologie, jak określenie kwoty, którą należy uzyskać od każdego pacjenta. Wyduszanie pieniędzy od pacjentów jest skandalem. Farmaceuta powinien hołdować zasadzie, w myśl której po pierwsze ma nie szkodzić, a zachęcanie pacjentów do kupowania produktów im niepotrzebnych mieści się w pojęciu szkody - stwierdza w rozmowie prezes Pakulski.

- Sieci odbijają piłeczkę twierdząc, że tak zwany "koszyk pacjenta” to opieka farmaceutyczna, bo właściwe skojarzenie leków wzmacnia efekt terapeutyczny. Jednak fachowa, wysokiej jakości opieka wynika z wiedzy farmaceuty, nie może być nakazana przez osobę, która nawet farmaceutą nie jest. Sieci takie osoby nazywają menedżerami kierowników aptek albo minirynków. Ich zadaniem jest wyznaczanie zadań sprzedażowych dla kierowników aptek - dodaje.

Więcej: http://www.pfm.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH