Grzywna może być zwrócona

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   28-12-2017, 12:24

Grzywna może być zwrócona Rocznie kieruje się ok. 5 tys. upomnień zawierających wezwanie do wykonania obowiązku szczepień z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę egzekucji administracyjnej (fot. archiwum)

Wojewoda może nakładać grzywnę wielokrotnie, aż do wykonania obowiązku szczepień. Z reguły są to kary - jak podaje GIS - wynoszące 1000 zł. Co bardzo istotne, po wykonaniu obowiązku rodzic ma prawo wystąpić o zwrot zapłaconych kwot grzywny.

Dlaczego coraz więcej ludzi daje wiarę informacjom, że szczepienia są szkodliwe i odmawia szczepienia dzieci? - W takie informacje łatwiej uwierzyć, gdy na ulicach nie widzimy już - właśnie dzięki szczepieniom - ludzi, z chorobą Heinego-Medina (czyli polio). Zapominamy o chorobach takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B, nie słyszymy o licznych zgonach dzieci z powodu ciężkiej choroby bakteryjnej czy wirusowej - odpowiada dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dz. epidemiologii.

Ruchy antyszczepionkowe jako dowód na występowanie szkodliwych następstw szczepień przywołują istnienie niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny rejestruje je od 1996 roku. Najczęstszymi odczynami są reakcje miejscowe, gorączka. Ale mogą się zdarzyć i reakcje ciężkie w postaci reakcji anafilaktycznej. To groźne powikłanie, z którym dziecko natychmiast musi trafić  do szpitala.

- Jeśli w przeszłości po podaniu szczepionki u dziecka zdarzyła się już raz taka reakcja organizmu jak np. obrzęk powiek, ust, tzw. obrzęk Quinckego, to istnieje możliwość przeprowadzenia kolejnego szczepienia w szpitalu, tak by dziecko było w pełni zabezpieczone - przypomina dr Paradowska-Stankiewicz.

Grzywna może być zwrócona
Z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczących motywacji rodziców odmawiających szczepień wynika, że ok. 40 proc. z nich nie zaszczepia dziecka pod wpływem ruchów antyszczepionkowych, w kilku procentach w grę wchodzą motywacje religijne, część rodziców burzy kalendarz szczepień w początkowym okresie życia dziecka, tłumacząc, że zaszczepi je, ale gdy dziecko podrośnie. Natomiast około połowa dzieci nie jest zaszczepiona z przyczyn typowo losowych: zmiana miejsca zamieszkania, problemy zdrowotne.

Rzecznik GIS Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego przyznaje, że przymus szczepień i kary grzywny to działanie opresyjne. Podkreśla: - W GIS uważamy, że nie ma sensu angażować w spory wokół szczepień prawa rodzinnego, dyskutując o odebraniu praw rodzicielskich. Byłaby to nadmierna ingerencja. Natomiast znajdujemy uzasadnienie dla prawa administracyjnego zakładającego stosowanie kar grzywny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH