GSK: upublicznimy wszystkie płatności przekazywane lekarzom

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   02-11-2015, 08:38

GSK: upublicznimy wszystkie płatności przekazywane lekarzom Współpraca firmy z lekarzami zakłada jawność

Od 2016 roku będziemy upubliczniać transfery świadczeń do przedstawicieli zawodów medycznych oraz organizacji działających w obszarze ochrony zdrowia, np. towarzystw naukowych - zapowiada w rozmowie z Rynkiem Aptek Jerzy Toczyski, prezes GSK.

Rynek Aptek: Na czym polega zmiana modelu relacji pomiędzy GSK a środowiskiem lekarskim?

Jerzy Toczyski: - W 2014 roku podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu stosowania rozpowszechnionych na rynku praktyk, polegających na zatrudnianiu przez firmy farmaceutyczne lekarzy do prowadzenia wykładów oraz sponsorowaniu ich udziału w konferencjach naukowych. Obecnie nasze wsparcie dla organizatorów kongresów medycznych realizujemy tylko poprzez sponsoring wydarzeń przekazywany na rzecz towarzystw naukowych, a nie indywidualnych lekarzy.

Ponadto, wszelkie aktywności merytoryczne prowadzimy wyłącznie za pomocą wykwalifikowanych pracowników działu medycznego GSK, posiadających wykształcenie lekarskie. Na organizowanych przez nas sesjach i wykładach nie posiłkujemy się autorytetami i ekspertami zewnętrznymi.

To pracownicy medyczni GSK prezentują dane dotyczące naszych leków, starając się posługiwać zrównoważonym, naukowym przekazem, opartym na dostępnych publikacjach i z wykorzystaniem najbardziej aktualnej wiedzy o danym obszarze terapeutycznym.

Dodatkowo, wprowadziliśmy zmiany w sposobie wynagradzania przedstawicieli promujących nasze leki, rezygnując z oceny ich pracy w oparciu o realizację celów sprzedażowych, co jest nadal standardem w branży farmaceutycznej. Teraz nasi przedstawiciele oceniani są wyłącznie na podstawie posiadanych kompetencji oraz parametrów jakościowych ich pracy.

RA: W przypadku sponsoringu czy angażowania ekspertów zewnętrznych, nie wystarczyłoby samo ujawnienie konfliktu interesów przez lekarza? Nie obawiają się Państwo odpływu lekarzy do współpracy z innymi firmami?

JT: Chcieliśmy wyeliminować sytuacje, w których autorytet i ekspertyza lekarzy wykorzysthttps://cms.ptwp.pl/api/v2.1/ng5QnqEvMV/ywane są w kontekście działań edukacyjnych i promocyjnych prowadzonych przez firmę farmaceutyczną. A samo ujawnienie potencjalnego konfliktu interesów nie spowoduje przecież, że on zniknie, może natomiast wywołać pytania o charakter i zasadność relacji między firmą a danym lekarzem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH