GUS: rośnie liczba farmaceutów pracujących w aptekach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GUS/rynekaptek.pl   03-01-2018, 10:37

GUS: rośnie liczba farmaceutów pracujących w aptekach W aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych w 2016 r. pracowało łącznie 27 tys. magistrów farmacji (Fot. Archiwum)

Liczba osób posiadających prawo wykonywania zawodu farmaceuty, jak i liczba pracujących bezpośrednio z pacjentem – czyli w aptekach - systematycznie rośnie – wynika z nowego raportu GUS.

Z danych GUS wynika, że w 2016 roku uprawionych do wykonywania zawodu było 34 tys. farmaceutów (blisko o 0,8% więcej niż w 2015 r.). Natomiast liczba farmaceutów zatrudnionych w aptekach i punktach aptecznych w 2016 r. wynosiła 27 tys. (w 2005 r. czynnie pracujących farmaceutów było 22,1 tys.)

Techników farmaceutycznych w 2016 r. pracowało łącznie 32 tysiące.

Podobnie jak w ubiegłym roku zdecydowaną większość pracujących w aptekach stanowiły kobiety (88,7%).

Okazuje się, że najwięcej farmaceutów pracowało w aptekach i punktach aptecznych województwa mazowieckiego – 4 tys. osób, natomiast najmniej w województwie lubuskim – nieco ponad 500 osób.

Nieco inny obraz przedstawia analiza liczby farmaceutów przypadającej na 10 tys.
mieszkańców w poszczególnych województwach. Wskaźnik ten był najwyższy, tak samo jak przed rokiem, w województwie lubelskim i łódzkim – po prawie 9 farmaceutów na 10 tys. mieszkańców, najniższy natomiast w województwach: warmińsko-mazurskim (4,8), lubuskim (5,3) oraz zachodniopomorskim (5,5) – czytamy.

Więcej: http://stat.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH