GUS: w 2013 r. 25,5 tys. magistrów farmacji w 12,2 tys. aptekach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GUS/ŁS/rynekaptek.pl   18-02-2015, 08:35

GUS: w 2013 r. 25,5 tys. magistrów farmacji w 12,2 tys. aptekach Rynek aptek - dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2013 r.

W 2013 r. na terenie Polski funkcjonowało łącznie 12,2 tys. aptek ogólnodostępnych (o 200 więcej niż przed rokiem), 34 apteki zakładowe i 1,3 tys. punktów aptecznych – wylicza GUS w raporcie „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2013 r.”

Według raportu, niemal wszystkie apteki ogólnodostępne (99,6 proc.) należały do prywatnych właścicieli.

GUS stwierdza, że liczba aptek ogólnodostępnych z roku na rok wzrasta, a w konsekwencji spada liczba ludności przypadająca na 1 aptekę. W 2013 r. na jedną aptekę ogólnodostępną przypadało przeciętnie 3,1 tys. osób, czyli o 100 osób mniej niż przed rokiem. Wskaźnik ten, najniższy był w woj. lubelskim (2,7 tys.) a najwyższy w woj. warmińsko-mazurskim (3,6 tys.)

Na wsi na 1 aptekę ogólnodostępną przypadało 7,7 tys. mieszkańców. Po uwzględnieniu działających na obszarach wiejskich punktów aptecznych, liczba ludności wiejskiej przypadającej na aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny w 2013 r. wyniosła przeciętnie 4,7 tys., było to również o 100 osób mniej niż w 2012 r.

Rozmieszczenie aptek i punktów aptecznych

Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że najwięcej aptek zlokalizowanych było na terenie województwa mazowieckiego (odpowiednio 13,5 proc. wszystkich aptek ogólnodostępnych i 12 proc. wszystkich punktów aptecznych). Na obszarze województwa opolskiego i lubuskiego znajdowała się najmniejsza liczba aptek ogólnodostępnych – po 2,5 proc. oraz 2,6 proc. ogółu, a w województwie zachodniopomorskim odnotowano najmniej punktów aptecznych (39, tj. 3 proc. ogólnej liczby punktów aptecznych).

- Analiza liczby ludności na aptekę wykazała, że najwięcej ludności przypada na placówkę w województwie podkarpackim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, najmniej w województwie lubelskim, łódzkim oraz dolnośląskim - czytamy w raporcie. 

Województwo podkarpackie i podlaskie charakteryzowało się największym wzrostem liczby aptek ogólnodostępnych – odpowiednio o 5 proc. i 7 proc. w stosunku do roku 2012, największym spadkiem – województwo świętokrzyskie. W tym samym województwie ubyło stosunkowo dużo punktów aptecznych (spadek o 2 proc.), chociaż największy spadek zanotowano w województwie lubuskim (o 6 proc.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH