GUS: zakup leków jest dużym obciążeniem finansowym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GUS/ rynekaptek.pl   19-01-2015, 12:30

GUS: zakup leków jest dużym obciążeniem finansowym

Dla 55,1 proc. gospodarstw kupujących leki przepisane na receptę lub zalecone przez lekarza zakup leków i artykułów medycznych był nadal dość dużym obciążeniem finansowym.

10 proc. gospodarstw bardzo często nie miało pieniędzy lub nie było ich stać na wykupienie leków przepisanych czy zalecanych przez lekarzy).

Najwyższe obciążenia z tego tytułu nadal występują w gospodarstwach rodzin wielodzietnych, gospodarstwach rencistów i w gospodarstwach z osobami niepełnosprawnymi. W tych dwóch pierwszych zbiorowościach w 2013 r. zwiększył się odsetek gospodarstw domowych, w których zakup leków i artykułów medycznych był poważnym obciążeniem finansowym - wynika z raportu GUS "Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2013 roku".

W całej populacji ludności gospodarstw domowych (włącznie z gospodarstwami, które nie ponosiły żadnych wydatków bezpośrednich) średnie miesięczne wydatki na ochronę zdrowia na osobę wyniosły w 2013 roku 58,21 zł. Wzrosły one w porównaniu z wydatkami w 2010 r. o 9,4 procent.

Średnie miesięczne wydatki na ochronę zdrowia na osobę w gospodarstwach, w których przynajmniej jedna osoba korzystała z usług opieki zdrowotnej w 2013 r. i ponosiły wydatki wyniosły natomiast 698,39 zł.

W strukturze wydatków całej populacji ludności gospodarstw domowych, podobnie jak w latach poprzednich, nadal bardzo wysoki jest udział wydatków na leki i artykuły medyczne, chociaż zmniejszył się on w porównaniu z 2010 r.

90,9 proc. gospodarstw domowych kupujących leki nabyło leki przepisane przez lekarza, a prawie 47,4 proc. leki zalecane, lecz nieprzepisane przez lekarza. Równocześnie 89,1 proc. gospodarstw nabyło leki z własnej inicjatywy, co oznacza podobny wzrost takich gospodarstw w porównaniu z 2010 r. (88,7 proc.). Podobnie jak w 2010 r., gospodarstwa rencistów i emerytów, częściej niż inne typy gospodarstw, kupowały leki przepisane przez lekarza (odpowiednio: 96,1 proc. i 95 proc. ), a nieco rzadziej z własnej inicjatywy (odpowiednio: 85,1 proc. i 85,5 proc.).

W IV kwartale 2013 r. zakup leków był dużym obciążeniem finansowym dla 41,2 proc. wszystkich typów gospodarstw domowych łącznie; 57,8 proc. gospodarstw rencistów i 53,9 proc. gospodarstw emerytów. Równocześnie ponad 10,4 proc. gospodarstw emerytów i ponad 20,9 proc. gospodarstw rencistów oraz 21,7 proc. gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi w wieku do lat 16 (posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności) to gospodarstwa, które bardzo często nie miały pieniędzy na leki lub których nie było stać na ich zakup.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH