Holandia: ci lekarze, którzy używali narzędzi cyfrowych, otrzymywali premie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   15-06-2016, 10:18

Holandia: ci lekarze, którzy używali narzędzi cyfrowych, otrzymywali premie

System ochrony zdrowia w Holandii opiera się partnerstwie publiczno-prywatnym. Chociaż zarządzany jest centralnie przez Ministerstwo Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu, to resort nie jest jego „właścicielem”.

W 2015 roku Holandia po raz kolejny znalazła się na szczycie rankingu Euro Health Consumer Index, w którym eksperci monitorują jakość opieki medycznej w krajach europejskich. To między innymi efekt długofalowej polityki zdrowotnej państwa, wokół której udało się zbudować konsensus polityczny.

Edwin Maarseveen, menedżer projektów e-Health w Ministerstwie Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu Holandii podkreśla, że u podstaw systemu opieki zdrowotnej w tym kraju leżą te same zasady, które są także fundamentem w Polsce: dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich i solidarnościowe ubezpieczenie medyczne.

- Dzięki tym podobieństwom Polska może śmiało korzystać z rozwiązań wprowadzonych w Holandii usprawniając swój system opieki medycznej - przekonywał Edwin Maarseveen na międzynarodowej konferencji „Transformacja opieki zdrowotnej. Fundusze Unijne na projekty wspierające innowacyjność i rozwój. Doświadczenia Polski i Holandii” (Warszawa, 14 czerwca).

- Po reformie ochrony zdrowia obejmującej systemu ubezpieczeń, która miała miejsce 10 lat temu, w centrum systemu znalazły się firmy ubezpieczeniowe. Od tej pory obywatele płacący składki zdrowotne sami decydują do kogo ona trafi. Położono też zasadniczy nacisk m.in. na jakość, dostępność świadczeń i nowoczesne technologie - wyjaśnił Guy Peeters, ekspert ds. ochrony zdrowia oraz przewodniczący NFU - Holenderskiej Federacji Uniwersytetów Medycznych.

Podkreślał, że zgodnie z ustawą, która weszła w życie w 2006 r. wszyscy mieszkańcy Holandii mają prawo do kompleksowego pakietu podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego, a opieka zapewniona jest poprzez ubezpieczycieli i świadczeniodawców usług zdrowotnych na zasadzie konkurencyjności.

Zarówno wśród ubezpieczycieli, jak i świadczeniodawców, obok podmiotów publicznych działają na równorzędnych prawach podmioty prywatne. - Każdy obywatel podpisuje umowę z firmą ubezpieczeniową i płaci składkę. Część składki pokrywają też zakłady pracy. Ogółem, aż 95 proc. budżetu zdrowotnego pochodzi z tej puli. W Holandii ze składki zdrowotnej zwolnione są jedynie dzieci - tłumaczył Peeters.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH