Horyzont 2020: więcej do niego wpłacamy niż z niego korzystamy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   09-04-2018, 14:08

Horyzont 2020: więcej do niego wpłacamy niż z niego korzystamy Zdaniem ekspertów, w Polsce brakuje synchronizacji działań w finansowaniu bada (fot. archiwum)

Niska innowacyjność firm, brak tworzenia konsorcjów i współpracy zagranicznej - to m.in. powody, dlaczego Polska nieskutecznie korzysta z unijnego programu Horyzont 2020. Polska wpłaca do programu 3 proc. środków, z czego wykorzystuje 1 procent.

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 jest największym w historii Wspólnoty programem dot. wspierania badań naukowych i innowacji. O dofinansowanie z programu mogą ubiegać się: indywidualni naukowcy, instytucje naukowe, konsorcja naukowo-przemysłowe, przedsiębiorstwa - szczególnie sektor MŚP.

Projekty wybierane są w drodze naborów ogłaszanych przez Komisję Europejską. Oznacza to, że projekty z całej Unii konkurują ze sobą. Zaproszenia do składania wniosków są najczęściej kierowane do konsorcjów składających się z co najmniej trzech partnerów z trzech różnych państw europejskich.

W czwartek (5 kwietnia) w siedzibie resortu inwestycji i rozwoju odbyła się konferencja nt. wykorzystywania przez Polskę środków z programów centralnych, takich jak Horyzont 2020 oraz wyzwań, jakie stoją przed potencjalnymi beneficjentami programu.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży zwrócił uwagę, że jeśli w kontekście wykorzystywania przez Polskę pieniędzy z polityki spójności można mówić o dużym sukcesie, to w przypadku programów, takich jak Horyzont 2020 jest wiele do zrobienia. Podkreślił, że w przypadku tego programu, nasz kraj jest płatnikiem netto, czyli więcej do niego wpłacamy niż z niego korzystamy. Obecny na konferencji przedstawiciel resortu nauki i szkolnictwa wyższego wyjaśnił, że wpłacamy 3 proc. wartości całego programu, a wykorzystujemy 1 proc.

Chorąży zapewnił, że MIiR pracuje nad tym, abyśmy byli beneficjentami nie tylko polityki spójności, ale "byli w stanie zaakcentować swoją rolę w programach centralnych, by nie być płatnikiem netto tych programów". Dodał, że akcent na to kładzie również Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak pisaliśmy jeszcze na starcie programu Horyzont, w 2014 roku, krajowa strategia oparta jest na narodowym programie badań zawierającym siedem priorytetów. Jednym z nich są kwestie związane z badaniami na rzecz medycyny i zdrowia. Eksperci już 4 lata temu wskazywali, że wyzwaniem w procesie korzystania z unijnych funduszy może okazać się brak spójności i koordynacji projektów na poziomie krajowym. Zdaniem ekspertów, w Polsce brakuje synchronizacji działań w finansowaniu badań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH