HTL Strefa: będą przejęcia, może powrót na giełdę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-09-2011, 13:44

HTL Strefa, przejęty w 2009 roku przez EQT Fund producent nakłuwaczy i lancetów personalnych, planuje przejęcia polskich i zagranicznych podmiotów, by utrzymać dwucyfrowy wzrost wolumenu sprzedaży - poinformował prezes spółki, Tomasz Wałęsa. Możliwy jest powrót spółki na parkiet, choć nie koniecznie warszawski.

Zdaniem Wałesy w sytuacji, kiedy pozycja firmy jest tak silna, rozwój organiczny ma ograniczony zakres. Podkreśla, że średni wzrost na rynku światowym to ok. 2-4 procent tymczasem HTL Strefa rośnie dwucyfrowo rok do roku.

- W celu dalszego zwiększania wartości spółki oczywiście musimy wykorzystać drogę przejęć - powiedział Wałęsa. Spółka jest zainteresowana przejęciem podmiotów krajowych oraz zagranicznych, które miałyby zapewnić jej utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu w ujęciu rok do roku.

Oferta HTL Strefy jest szeroko dostępna na rynkach światowych. Spółka chciałaby zwiększyć swój zasięg o rynki Indii i Chin, jednak ze względu na bariery wejścia, na razie pozostaje to w sferze planów.

Spółka zamierza rozszerzyć ofertę produktową w ramach dwóch najważniejszych dla siebie segmentów oraz zwiększać produkcję igieł insulinowych. Zarząd planuje także rozpoczęcie sprzedaży produkowanych przez spółkę innych asortymentów igieł. W tej chwili cała produkcja przeznaczana jest na potrzeby wewnętrzne spółki.

HTL Strefa szacuje, że jej udział w światowym rynku nakłuwaczy bezpiecznych przekracza 50 proc. W przypadku lancetów personalnych ten udział kształtuje się na poziomie ponad 20 proc. W ciągu ostatnich dwóch lat uruchomiona została też produkcja igieł insulinowych. Zakład produkcyjny w Ozorkowie ma w ciągu 3 lat osiągnąć zdolność produkcyjną rzędu 1 mld sztuk rocznie.

Pod koniec 2009 roku HTL Strefę przejął fundusz inwestycyjny EQT Fund. Tomasz Wałęsa pozytywnie ocenia konsekwencje tego zdarzenia: - Spółka dynamicznie rośnie, ma dostęp do szerokiej gamy informacji, zyskała nową sieć kontaktów i powiązań. Mamy też wsparcie ekspertów przemysłowych, których zapewnił nowy właściciel w ramach powołanej rady nadzorczej.

EQT Fund informował w 2009 roku, iż jego horyzont inwestycyjny obejmuje 3-5 lat. Tomasz Wałęsa poinformował, iż na razie nie ma w planach konkretnej daty ani formy wyjścia.

- Scenariuszy wyjścia może być kilka. Giełda może być jednym z nich, choć równie dobrym wyjściem może być przejęcie przez kolejnego inwestora, branżowego lub finansowego. Jeśli dojdzie do debiutu, nie koniecznie odbędzie się to na warszawskim parkiecie. Jest to pomysł do rozważenia, podobnie jak Londyn, Wiedeń, czy giełda amerykańska - powiedział Wałęsa.

Prezes poinformował, iż spółka w 2010 roku osiągnęła lepsze wyniki finansowe niż rok wcześniej, a w 2011 roku i kolejnych latach spodziewa się dalszej poprawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE