Hurtownie nadal nie realizują zamówień na deficytowe leki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikbaltycki.pl, mm/rynekaptek.pl   20-07-2016, 11:41

Hurtownie nadal nie realizują zamówień na deficytowe leki Pacjenci skarżą się, że nie mogą realizować recept

W aptekach wciąż brakuje leków, a pacjenci mają problem z realizacją recept. - Dramatycznie brakuje wszystkich leków przeciwzakrzepowych – alarmuje Andrzej Mital z UCK w Gdańsku.

Zdarza się, że pacjenci odwiedzają pięć aptek z rzędu, a słyszą od farmaceutów jeden komunikat – "hurtownie nie realizują zamówień na Xarelto albo przysyłają po kilka opakowań".

- Tego leku, stosowanego w chorobie zakrzepowo-zatorowej, mimo że jest pełnopłatny, poszukuje bardzo wielu chorych – tłumaczy dla Dziennika Bałtyckiego farmaceutka w jednej z pomorskich aptek.

Nagminnie brakującym lekiem jest też popularna Pradaxa czy Flaxiparine.

- Praktycznie przestałem przepisywać ją w dawce 5000 jm, której potrzebują kobiety ciężarne. Kłopoty są też z Clexanem. Zamiast na jednej recepcie przepisać choremu 60 ampułek (na dwa miesiące), wystawiam 5-6 recept, bo każda z aptek dysponuje zaledwie kilkoma ampułkami. Tymczasem pacjentów z zakrzepicą, w tym kobiet w ciąży, stosujących antykoncepcję czy hormonalną terapię zastępczą, jest coraz więcej - mówi dr Mital, z Poradni Zaburzeń Krzepnięcia przy Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Dodaje, że brakuje również insulin, leków przeciwnowotworowych, stosowanych w astmie, chorobie Parkinsona, a nawet antybiotyków.

Minister Zdrowia kilka dni temu wydał wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Na liście znajduje się 169 pozycji leków w różnych postaciach i dawkach.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH