Hurtownie są głównym organizatorem wywozu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   27-01-2017, 10:17

Hurtownie są głównym organizatorem wywozu Prokurator krajowy o wywozie leków

W okresie od 1 stycznia 2013 roku do 30 czerwca 2016 roku na terenie kraju było prowadzonych co najmniej 95 postępowań dotyczących procederu odwróconego łańcucha dystrybucji - informuje prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

- Z owych 95 postępowań 30 zostało umorzonych, w 6 sprawach odmówiono wszczęcia postępowania, w 24 skierowano akt oskarżenia do Sądu, z których 9 zakończyło się wyrokiem skazującym; w 2 sprawach Sąd umorzył postępowanie; w 1 uniewinnił oskarżonego; w 2 warunkowo umorzył postępowanie; w 13 przypadkach skierowano wniosek o warunkowe umorzenie - dodaje prokurator w odpowiedzi na pytanie posła Pawła Szramki.

Sprawdzamy prawidłowość postępowań
- Pozostałe sprawy pozostają w toku; są zawieszone lub zostały zakończone w inny sposób np. poprzez dołączenie do innych postępowań. Przy czym, należy zauważyć, że na podstawie dotychczas pozyskanych informacji nie jest możliwe określenie kwoty środków, które zostały uzyskane przez sprawców w wyniku nielegalnego obrotu lekami - ocenia.

Dodaje, że dodatkowo poddawana jest ocenie prawidłowość prowadzenia postępowań karnych, których przedmiotem pozostaje mechanizm „odwróconego łańcucha dystrybucji”, czyli sprzedaży leków przez apteki podmiotom zajmującym się obrotem hurtowym.

- Badane są sprawy o największym ciężarze gatunkowym, w tym postępowanie Prokuratury Regionalnej w Lublinie. W wyniku dotychczas przeprowadzonych badań stwierdzono istnienie bardzo daleko idących problemów związanych ze stosowaniem przepisów karnych zamieszczonych w ustawie Prawo farmaceutyczne, określonych w różny sposób na poszczególnych etapach jej nowelizacji - mówi Bogdan Świączkowski.

Nie można ukarać, bo zmieniono prawo
Przypomina, że przed nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne z dnia 9 kwietnia 2015 roku (Dz. U. poz. 788), która wprowadziła m.in. zmiany w zakresie przepisów karnych, w postępowaniach dotyczących „odwróconego łańcucha dystrybucji” stosowano najczęściej kwalifikację z art. 127 pkt 1 u.p.f. Jednakże, zastosowanie tego przepisu nastręczało wiele trudności interpretacyjnych związanych, w szczególności, z określeniem jego zakresu normowania. Pojawiały się w tym zakresie rozbieżne interpretacje prawne, co miało wpływ na niejednolitość decyzji procesowych podejmowanych przez prokuratorów i sądy w toku prowadzonych w tym przedmiocie postępowań karnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH