Hurtowy obrót lekami 2015: zadziała efekt dźwigni operacyjnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: biznes.interia.pl/ rynekaptek.pl   23-03-2015, 11:35

Hurtowy obrót lekami 2015: zadziała efekt dźwigni operacyjnej

Dla spółek zajmujących się hurtem farmaceutycznym 2015 rok będzie dobry - ocenia Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ.

- Neuca powinna pokazać pozytywne efekty przejęcia ACP Pharma, a Pelion odnotować odbicie wyników dzięki poprawie w części detalicznej. Rynek hurtowy czeka dalsza konsolidacja - ocenia analityk.

Rynek hurtowy rósł, ale w tempie ledwie kilku procent. Do tego spółki miały obniżoną marżę na lekach Rx refundowanych. Neuca zrealizowała swoje plany. Ale na pewno to był dla niej trudny rok, bo musiała restrukturyzować ACP Pharma.

- Dynamika rynku w roku 2015 będzie znacznie wyższa niż w 2014. Mamy już dane za dwa pierwsze miesiące tego roku. To są bardzo dobre dane. Dynamika całego rynku jest powyżej 10 procent. W segmencie leków refundowanych na receptę jest jeszcze wyższa. Spodziewam się dobrych wyników już w I kwartale tego roku - mówi Sylwia Jaśkiewicz.

Dodaje, że konkurencja cenowa jest nadal bardzo silna. Jednak spodziewa się poprawy rentowności spółek, dlatego że przez ostatnie lata spadały marże. - To jest pierwszy rok, kiedy spółki już obcięły koszty, a jeżeli rynek będzie rósł, pojawi się efekt dźwigni operacyjnej, który powinien pozytywnie przełożyć się na zyski.

- Mam też nadzieję na silne odbicie w Pelionie, zakładam duży wzrost zysku operacyjnego i zysku netto. Powinniśmy widzieć poprawę w części detalicznej. Ta spółka uruchomiła nowe magazyny w ubiegłym roku i efekty będą widoczne w tym roku - mówi analityk.

Zdaniem Jaśkiewicz, mniejsze podmioty będą przejmowane przez mniejszych graczy, ale trudno określić, czy to będzie już w tym roku: - W tym roku Neuca będzie się najprawdopodobniej skupiała na przejęciach w trzech segmentach, które chce rozwijać: przychodnie, telemedycyna i badania kliniczne. Pelion z kolei ma za zadanie zrestrukturyzować markę "Natura". Farmacol to duży znak zapytania. Spółka jest najmniej transparentna i nie chce dzielić się informacjami na swój temat.

Więcej: http://biznes.interia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH