ICZ Matki Polki zmodernizuje aptekę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-04-2015, 13:42

ICZ Matki Polki zmodernizuje aptekę

Restrukturyzacja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, zadłużonego obecnie na 280 mln zł, potrwa co najmniej pięć lat. Uzyskanie płynności finansowej jest niemożliwe bez pomocy z zewnątrz - uważa dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

Jak wyjaśnił dyrektor, instytut - obok działalności naukowej - prowadzi działalność leczniczą i z niej pochodzi ok. 95 proc. jego przychodu, a więc może być traktowane jak przedsiębiorstwo. "To otworzyło dla nas furtkę skorzystania z Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości Ministerstwa Skarbu Państwa" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył Banach, ostateczna decyzja o sumie dofinansowania należy do Ministerstwa, na pewno jednak będzie się ona składała z dwóch części: pożyczki i dotacji. Zabezpieczeniem pożyczki ma być ok. 37 ha gruntów, które placówka dzierżawi. - Wystąpiliśmy do Ministerstwa Skarbu o uwłaszczenie. Wartość gruntów może sięgać nawet 200 mln zł, niestety, zabezpieczeniem kredytu może być tylko ta ich część, na której nie jest prowadzona działalność medyczna, a więc będziemy mogli uzyskać dzięki nim 30-35 mln zł - dodał.

Przeprowadzono także restrukturyzację zatrudnienia. Na początku roku 2014 liczba etatów w ICZMP sięgała ponad 2100. Obecnie została zredukowana o ok. 130. Według dyrekcji, przede wszystkim dotyczyły one części administracyjnej, powielania się stanowisk i kompetencji, w bardzo niewielkim stopniu - lekarzy i pielęgniarek.

Jak wyjaśnił Banach, ważnym aspektem restrukturyzacji jest rozwój działalności leczniczej i naukowej, dlatego nie będzie ona wiązać się ze zwolnieniami na dużą skalę. Do czerwca 2016 r. planowane jest uruchomienie w ICZMP nowych kierunków działalności medycznej.

Jednym z nich ma być rozwój usług w ramach pakietu onkologicznego. Pod koniec ubiegłego roku szpital wprowadził procedury chemioterapii nowotworów jajnika macicy i sutka. - Chcemy to rozwijać i być najlepszym ośrodkiem pod tym względem w regionie, a może nawet w Polsce - zaznaczył Banach.

Ze środków UE szpital chce przeprowadzić modernizację apteki, po to, by na miejscu przygotowywać chemioterapeutyki (obecnie sprowadza je ze szpitala w Radomsku). ICZMP ma być także ośrodkiem o najwyższej referencyjności w dziedzinie leczenia u dzieci guzów mózgu i nowotworów układu kostnego, nowotworów układu moczowo-płciowego i endokrynnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH