IG „Farmacja Polska” – zmiany kategoryzowania leków homeopatycznych mogą ograniczać dostępność leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Janusz Maciejowski/IGFP/rynekaptek.pl   22-10-2015, 11:07

IG „Farmacja Polska” – zmiany kategoryzowania leków homeopatycznych mogą ograniczać dostępność leków Nowe regulacje dotyczące dostępności leków homeopatycznych budzą wątpliwości

Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” akceptuje nowe regulacje dotyczące dostępności leków homeopatycznych. Jednakże nie zgadza się ze skutkami ekonomicznymi projektu. Izba jest zdania, że zmiany spowodują nierówny dostęp do produktów już istniejących na rynku.

„Farmacja Polska” w piśmie do wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego zauważa, że produkty, których projekt dotyczy w procesie dopuszczenia, były oceniane pod względem bezpieczeństwa stosowanie. W przypadku braku zmian dokumentacji w trakcie procesu nie istnieją przesłanki do powtórnej oceny.

Dlatego Izba uważa, że zmiana w pozwoleniu powinna mieć charakter administracyjny. Dotyczy to także obowiązujących opłat. Powinna ona podlegać opłacie przewidzianej w tabeli dołączonej do rozporządzenia MZ z dn. 16 czerwca 2015 r., która mówi o obowiązku uiszczenia opłaty w kwocie 420 zł.

Izba krytykuje także brak zapisu o zobligowaniu podmiotów odpowiedzialnych do zmian z Rx na OTC.

„Wydane pozwolenia są pozwoleniami bez ograniczeń czasowych. Natomiast niewątpliwie spowoduje nierówny dostęp do rynku produktów już istniejących na nim, w porównaniu z produktami dopiero wprowadzonymi, zaliczanymi na mocy projektowanego rozporządzenia do kategorii OTC, mimo że z powodu takiej klasyfikacji wprowadzenie do obrotu nie generuje dla nich dodatkowych kosztów” – czytamy w piśmie IG.

Jako że zmiana ta, zdaniem Izby, nie ma charakteru zwrotnego, może spowodować zachwianie zasady konkurencyjności, a przez to ograniczyć dostęp dla pacjentów, gdy podmioty – ze względów finansowych – uznają, że zmiana kategorii dostępności im się nie opłaca.

IG „Farmacja Polska” swoje propozycje przedstawi w terminie późniejszym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH