IG FP postuluje do ministra zdrowia o przejrzystość

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./IGFP/rynekaptek.pl   02-12-2015, 10:31

IG FP postuluje do ministra zdrowia o przejrzystość IGFP proponuje ministrowi zdrowia spotkanie i omówienie zasad refundacyjnych

Farmacja Polska napisała do wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy propozycje rozwiązań problemów rynku leków w Polsce. Autorzy listu piszą m. in. o procedurach refundacyjnych, bezpieczeństwie cenowym i przejrzystości w procesach decyzyjnych.

„Ministerstwo Zdrowia w poprzednim składzie rozpoczęło procedurę odnawiania decyzji refundacyjnych, których termin upływa z dniem 31 grudnia 2015 r. Z informacji, które uzyskaliśmy w drodze korespondencji z ministrem wynika, że około 90 proc. postępowań zostało zakończonych. Pozostałe są w trakcie procedowania i w wielu przypadkach zakończyły się podpisaniem protokołów rozbieżności z powodu braku konsensusu cenowego pomiędzy wnioskodawcą a zespołami negocjującymi” – zauważa IGFP.

Izba obawia się, że jak do tej pory powszechna praktyka ministerstwa, to wydawanie negatywnych rekomendacji i wywieranie poprzez takie działania presji cenowych.

„Taka praktyka w konsekwencji doprowadza do zmniejszania asortymentu leków refundowanych poprzez stopniowe i coraz częstsze wycofywanie się firm z refundacji” – wymieniają farmaceuci.

Proponują, aby nie ograniczać w ten sposób prawa pacjenta do dostępu do leków, a wybór należy tutaj oddać w ręce lekarzy i pacjentów, nawet jeśli wiąże się to z większą dopłatą.

Jako wiodący postulat środowisko farmaceutów izby podaje „Nadanie pełnej przejrzystości procesom podejmowania decyzji refundacyjnych poprzez zmianę praktyk negocjacyjnych stosowanych przez Komisję Ekonomiczną. Weryfikacja i wprowadzenie zmian w regulaminie KE”.

W dalszej części IGFP przypomina o składanych wcześniej propozycjach zmian w regulaminie Komisji Ekonomicznej, a to przede wszystkim dotyczących problemu rozbieżności pomiędzy dokumentem stanowiącym wynik negocjacji a ostatecznym stanowiskiem KE. Problemem jest też brak ciągłości składu komisji w toku procedowania jednego wniosku, co prowadzi do sytuacji, kiedy w głosowaniu biorą udział członkowie komisji, którzy nie brali udziału w negocjacjach.

Izba postuluje też o odtajnienie informacji na temat kryteriów, jakie były przyjmowane podczas podejmowania uchwał komisji.

IGFP zauważa także nierówności w traktowaniu podmiotów przy podejmowaniu ostatecznych decyzji przez ministra zdrowia i uznaje to jako „jawny dowód dyskryminacji niektórych wnioskodawców”.

Izba proponuje nowemu ministrowi zdrowia spotkanie i prosi o wyznaczenie terminu.

Więcej: http://www.farmacja-polska.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH