IGFP: chodzi nam o bezpieczeństwo pacjentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IGFP, LJX/ rynekaptek.pl   16-11-2015, 08:49

IGFP: chodzi nam o bezpieczeństwo pacjentów Izba odpowiada ministerstwu

Decyzja ministra o wykreśleniu z list szeregu produktów do tej pory refundowanych budzi nasze wątpliwości - informuje Izba Gospodarcza Farmacja Polska. Przedstawiciele Izby tłumaczą także, co oznacza "bezpieczeństwo cenowe" przedsiębiorców.

"Wykreślenie leków z listy refundacyjnej ogranicza asortyment leków refundowanych, zmniejszając tym samym możliwość wyboru leków przez lekarza i pacjenta, i to w sytuacji, gdy finanse płatnika są zabezpieczone poprzez ustawienie limitu w danej grupie" - przypomina Izba w liście do Ministra Zdrowia.

Jest to odpowiedź na pismo wiceministra zdrowia, Igora Radziewicza-Winnickiego, który stwierdził m.in. że "pozostawienie w refundacji produktów kilkukrotnie droższych od swoich odpowiedników naraża pacjentów na bardzo wysokie dopłaty, zabezpieczając jedynie partykularny interes gospodarczy prywatnych podmiotów".

Izba przypomina także, iż w art. 44 ustawy refundacyjnej ustawodawca nałożył na apteki obowiązek informowania pacjenta o możliwości nabycia tańszego refundowanego odpowiednika. 

- Rolą ministra zdrowia nie jest ograniczanie możliwości terapeutycznych dostępnych dla lekarza w procesie leczenia i tym samym ministerstwo nie może uniemożliwiać, w trybie administracyjnym, dostępu do stosowanych wcześniej terapii - podkreślają przedstawiciele Izby.

Dodają: - W związku z toczącymi się procedurami, trzeba też zwrócić uwagę ne negatywne rekomendacje Komisji Ekonomicznej dotyczące programów lekowych, gdzie nie ma alternatywnych terapii.

Izba odnosi się także do użytego w poprzednich listach określenia "bezpieczeństwo cenowe" przedsiębiorców. - Nie jest ono terminem wywodzącym się w wprost z ustawy refundacyjnej, ale określeniem, które określa regulacje zawarte w art. 13 ust. 1 ustawy refundacyjnej: minister zdrowia ustala urzędową cenę zbytu leku, biorąc pod uwagę równoważenie interesów świadczeniobiorców i przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem lub obrotem lekami - wyjaśnia.

Dodaje: - Zwrócenie przez nas uwagi na zachowanie "bezpieczeństwa cenowego" wnioskodawców nie jest wyrazem starań o realizację partykularnych interesów swoich członków, a troska o zachowanie bezpieczeństwa pacjentów jako pośrednio powiązanego z kondycją "dostawców leków".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH