IGFP: tworzenie NMVO budzi nasze zastrzeżenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IGFP/ rynekaptek.pl   03-03-2016, 10:40

IGFP: tworzenie NMVO budzi nasze zastrzeżenia Nie ma zgody co do zasad tworzenia NMVO

Decyzja o wycofaniu się z prac nad projektem utworzenia Krajowej Organizacji Weryfikacji Leków (NMVO) podyktowana była brakiem naszej akceptacji dla zasad i form procedowania - informuje Izba Gospodarcza Farmacja Polska.

"Otrzymaliśmy informację, że prawo reprezentowania swoich członków mają tylko te organizacje branżowe, które przynależą do europejskich odpowiedników EFPIA i EGA, czyli Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i ZP Infarma" - pisze Izba.

W opinii Izby, takie podejście organizacji, wykluczające z procesu tworzenia systemu baz i zarządzania nimi przez podmioty niezrzeszone w takich organizacjach, jest niezgodne z zapisami Rozporządzenia Delegowanego UE.

"Uzurpowanie sobie dominującej roli przez dwie organizacje producentów, a szczególnie przez stowarzyszenie importerów równoległych, uważamy za nieuzasadnione, a wręcz bezprawne. W naszej ocenie formuła, w której narzuca się w góry ustalone rozwiązania, np. wysokość składek, godzi w interesy pozostałych uczestników rynku farmaceutycznego" - uważa IGFP.

Dodaje: - Przedstawiony przez nas projekt, odmienny od propozycji tzw. "grupy roboczej" NMVO powołanej przez 3 organizacje (PZPPF, Infarma oraz Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych SIRPL) kwestionuje proponowaną strukturę zarządczą i budżet dla NMVO.

Zdaniem Izby, organizacją powinna kierować osoba z wysokimi kwalifikacjami menedżerskimi, wywodząca się spoza branży farmaceutycznej. W radzie nadzorczej powinni zasiadać przedstawiciele wszystkich zainteresowanych organizacji. Zaś wybór firmy IT powinien nastąpić na podstawie przetargu nieograniczonego. W projekcie nie uwzględniono też udziału Ministerstwa Zdrowia.

Zastrzeżenia Izby budzi brak "bezinteresowności działań" organizacji w tym projekcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH