Ilu inspektorów GIF czuwa nad rynkiem? Niewielu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GIF/ rynekaptek.pl   03-11-2015, 11:31

Ilu inspektorów GIF czuwa nad rynkiem? Niewielu GIF szuka pracowników, ale pensje nie są zbyt wysokie

GIF poszukuje pracowników do pracy w Inspekcji, ale ma problem ze znalezieniem kandydatów. Główną przeszkodą są oferowane warunki płacowe, mało konkurencyjne w stosunku do wynagrodzeń proponowanych przez firmy farmaceutyczne.

Według stanu na 31 grudnia 2012 roku, w GIF zatrudnionych było 79 osób, na koniec 2013 roku - 76, w 2014 roku - 72, a w I kwartale 2015 roku - 74. W ostatnim czasie w GIF pracowało jedynie 4 inspektorów w Departamencie Nadzoru  (na 12 osób) i 25 w Departamencie Inspekcji ds. Wytwarzania (na 29 osób).

Już we wnioskach pokontrolnych NIK sformułowanych po kontroli przeprowadzonej w 2012 roku, o zwiększenie liczby kontroli hurtowni przez pracowników GIF, dwukrotnie w 2013 roku występowano do MZ o przyznanie środków finansowych na zwiększenie zatrudnienia w inspekcji. Ministerstwo zdrowia nie udzieliło odpowiedzi na wnioski i nie przyznało pieniędzy na zwiększenie liczby etatów.

Po zmianach ustawy Prawo farmaceutyczne, nakładających na GIF realizację nowych zdań, na wniosek Inspekcji uruchomiono rezerwę budżetową państwa w 2015 roku na kwotę ok. 6 mln zł na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem dodatkowych miejsc pracy dla 38 pracowników (m.in. na wynagrodzenia, pochodne od wynagrodzeń, wynajem powierzchni biurowych, podróże służbowe, zakup sprzętu).

Do połowy 2015 roku nie uporano się jeszcze z tym zadaniem. Jak wyjaśnia GIF, przyczyną braku kandydatów na te stanowiska były przede wszystkim oferowane warunki płacowe, które nie są konkurencyjne w stosunku do wynagrodzeń proponowanych przez firmy farmaceutyczne.

Kiedy 12 lipca 2015 roku weszła kolejna nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, nakładająca na GIF kolejne zadania, szefowa Inspekcji zwróciła się do MZ o rozważenie możliwości zwiększenia zatrudnienia o 20 pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH