IMI: Polska farmacja nie wykorzystuje szansy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: naTemat/rynekaptek.pl   29-10-2015, 14:17

IMI: Polska farmacja nie wykorzystuje szansy IMI to szansa dla polskiej farmacji. Niestety wciąż jej nie zauważamy.

Innovative Medicines Initiative (IMI) jest największą inicjatywą na świecie dotyczącą partnerstwa publiczno-prywatnego. Niestety dostępne dane wskazują, że m.in. Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa czy Estonia, nie wykorzystują w pełni możliwości jakie daje IMI.

Projekt IMI, którego celem jest poprawa skuteczności i bezpieczeństwa procesu opracowywania leków, uruchomiono w 2008 roku. Działa on na zasadzie partnerstwa pomiędzy przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego i Unią Europejską - pisze szefa Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych, Ewa Grenda w portalu naTemat.

Inicjatywa IMI polega na prowadzeniu szeregu projektów badawczo-rozwojowych w różnych obszarach medycyny i farmacji. Partnerstwo polega na tym, że przemysł farmaceutyczny na podstawie rekomendacji WHO identyfikuje przeszkody na drodze do nowych terapii, zaś sektor publiczny oferuje pomysły na ich pokonanie. Korzyści leżą po obu stronach. Firmy oraz przemysł otrzymują innowacyjny know-how, sektor publiczny - dostęp do zaawansowanych technologii a także ułatwienie w wejściu na rynek opracowanych przez siebie innowacyjnych rozwiązań.

W 2014 roku wystartowała druga już edycja IMI, w ramach której realizowanych jest 50 sub-projektów badawczych. Zmierzają one do odnalezienia m. in. potencjalnych kandydatów na leki w chorobach immunologicznych czy neurodegeneracyjnych oraz nowych markerów diagnostycznych.

Niestety, zarówno Polska, jak i Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa czy Estonia, nie wykorzystują w pełni możliwości jakie daje IMI.

W styczniu 2016 roku ruszy „12. Call for Proposal” czyli zaproszenie do składania aplikacji o włączenie do realizacji danego projektu realizowanego w ramach IMI. Liczba aplikacji składanych jak dotąd przez polskie instytucje lub przedsiębiorstwa jest niemal 6-krotnie niższa niż przez państwo o podobnym potencjale ludnościowym, Hiszpanię. Dodatkowo udział firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest  u nas zdecydowanie niższy niż w innych krajach. Tymczasem beneficjenci IMI otrzymali już 1,78 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH