Immanentną cechą farmacji w tym kraju była innowacyjność

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: businessinsider.com.pl/ rynekaptek.pl   01-12-2016, 11:10

Immanentną cechą farmacji w tym kraju była innowacyjność Dwa z pięciu największych koncernów farmaceutycznych są w Szwajcarii

Szwajcaria tradycyjnie kojarzy się z górami, zegarkami, serami i czekoladą. A powinna też z biznesem farmaceutycznym. Dwie z pięciu najpotężniejszych korporacji produkujących leki na świecie to firmy szwajcarskie.

- Novartis i Roche są na pierwszym i trzecim miejscu firm farmaceutycznych z największymi przychodami na świecie. Ten pierwszy koncern wart jest ok. 126 mld dolarów i ma 19,5 proc. udziału w rynku, drugi 98 mld dolarów i 15 proc. udziału - przypomina Business Insider Polska.

Tylko w 2010 roku eksport szwajcarskiej chemii i farmaceutyków wyniósł 75 mld dolarów i jest to dwa razy więcej niż eksport maszyn i zegarków. Wielu najbogatszych Szwajcarów to ludzie związani z farmacją. Jak do tego doszło?

Jedną z immanentnych cech farmacji w tym kraju była innowacyjność. Szwajcarzy nie starali się zastępować starych rzeczy nowymi, ale tworzyli zupełnie nowe zapotrzebowanie.

Tak było m.in. z valium, popularnym lekiem na uspokojenie. Konkurencja z USA w postaci Wallace Pharmaceuticals już w latach 50. pokazała lek uspokajający. Roche chciał stworzyć coś podobnego, ale tak, by nie naruszyć patentu Amerykanów. Po wielu latach pracy, w 1960 roku zarejestrowano w USA valium.

Był to pierwszy blockbuster, który przynosił Roche'owi ponad miliard dolarów rocznie przez niemal 20 lat.

Więcej: http://businessinsider.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH