IMS: chcemy prezentować rzetelne dane. Będziemy zmiana metodologii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   03-11-2014, 09:40

IMS: chcemy prezentować rzetelne dane. Będziemy zmiana metodologii

Od stycznia 2015 roku IMS wprowadza nową metodę raportowania zmian na rynku leków. Out-of-Ordinary cleaning to metodyka statystycznego czyszczenia danych hurtowych do poziomu lokalnej konsumpcji.

Zmiany są spowodowane eksportem leków przy wykorzystaniu nielegalnych praktyk, które uniemożliwiały prawidłową ocenę lokalnego rynku.

Dopóki będą istniały istotne różnice cenowe produktów leczniczych, tak długo leki będą przedmiotem handlu między krajami UE. - W Europie przyjęto różne rozwiązania, by zapobiegać brakom. Nie można zakazać handlu równoległego, ale w wielu krajach przyjęto regulacje, które mają gwarantować dostęp do leków dla pacjenta na lokalnym rynku - ocenia dyrektor  Michał Pilkiewicz z IMS Health Poland.

Według danych IMS, wartość rynku leków, które trafiają do 8 państw - największych importerów w UE (Niemcy, UK, Irlandia, Holandia i kraje nordyckie) - to obecnie ponad 8 mld euro. Ten rynek nadal rośnie, w dodatku dotyczy w coraz większym stopniu leków specjalistycznych.

- Trend będzie narastał. Dzisiaj są firmy, które specjalizują się w wywozie drogich leków w pewnych obszarach terapeutycznych. Nielegalny eksport leków odbił się też negatywnie na naszej firmie. Widzimy eksport z poziomu apteki, powtórny obieg leków, czyli tzw. systemy karuzelowe, nielegane skupywanie towarów z aptek, tzw. skimming, a także fałszowanie i przekierowywanie recept oraz manipulację danymi, w tym raportowanie danych bez dostawy - mów dyrektor Pilkiewicz i dodaje:

- W ciągu dwóch ostatnich lat mieliśmy do czynienia z kilkoma nierzetelnie działającymi hurtowniami. Podjęliśmy decyzję o wyrzuceniu z panelu dwóch firm i zaprzestaniu współpracy z trzema kolejnymi hurtowniami. Nie stać nas na współpracę z nierzetelnymi partnerami.

W związku z tym, że jakość badań hurtowych pogorszyła się, producenci zgłaszają coraz więcej zastrzeżeń do danych hurtowych, w tym konieczność dokonywania korekt. Jest też wzrost liczby reklamacji do danych hurtowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH