IMS Health o globalnym rynku terapii onkologicznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS Health/ rynekaptek.pl   08-05-2015, 12:44

IMS Health o globalnym rynku terapii onkologicznych

IMS Health wskazuje, że rozwój globalnego rynku leków stosowanych w chorobach onkologicznych będzie wynikał ze wzrostu zachorowalności w tym obszarze, ale również  z wcześniej postawionej diagnozy, wydłużonego czasu leczenia i dostępu do nowych terapii.

Według najnowszego raportu opublikowanego przez IMS Institute for Healthcare Informatics - „Development in Cancer Treatments, Market Dynamics, Patient Access and Value”, rynek leków stosowanych w leczeniu nowotworów pozostaje nadal silnie skoncentrowany -  66% całego rynku stanowią USA i kraje EU5 (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania). Państwa BRICM (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Meksyk) to obecnie 13% wartości rynku.

Globalny rynek leków stosowanych w leczeniu nowotworów w 2014 roku przekroczył wartość
100 mld dolarów. Średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR) w ostatnich pięciu latach osiągnął 6,5%, przy czym był on różny w różnych krajach. Największy wzrost  wartościowy odnotowano na rynkach BRICM – 15,5%. W USA – największym rynku onkologicznym – CAGR wyniósł 5,3%. Terapie celowane stanowią obecnie 48% wszystkich wydatków na onkologię, a średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR) tego segmentu w ostatnich pięciu latach osiągnął tempo 14,6%.

Dostępność do leków stosowanych w leczeniu onkologicznym cechuje się dużym zróżnicowaniem; nie jest jednakowa nawet wśród krajów rozwiniętych. W żadnym z analizowanych krajów nie ma pełnej dostępności do wszystkich 37 nowo wprowadzonych (w latach 2009 - 2013) molekuł.

USA, Niemcy i UK oferują najszerszy dostęp do tych cząsteczek - w przypadku USA jest to 31 nowych molekuł, a w Niemczech i UK po 28. W Japonii i Hiszpanii pacjenci mieli dostęp do mniej niż połowy nowych wprowadzeń. Kraje BRICM charakteryzują się jeszcze mniejszą dostępnością do nowych molekuł (od 7 w Indiach do 17 w Meksyku). W Polsce dostępnych jest 15 z nich.

Różnice w dostępności do leczenia nowymi lekami mogą wynikać z uwarunkowań prawnych, priorytetów w systemach ochrony zdrowia, a także ograniczeń budżetowych. Ważnym czynnikiem ograniczającym potencjalną dostępność jest także brak lub ograniczona refundacja tych leków

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH