IMS: ile seniorzy wydali na leki w 2015

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   12-02-2016, 12:21

IMS: ile seniorzy wydali na leki w 2015 Ile wydali pacjenci 75+ na leki?

Wartość leków na receptę (Rx) - liczona w cenach detalicznych brutto - wykupionych w 2015 roku przez pacjentów w wieku 75+ wyniosła 4,3 mld złotych - wynika z danych firmy IMS Health.

Wartość leków na receptę (Rx) - liczona w cenach detalicznych brutto - wykupionych w 2015 roku przez pacjentów w wieku 75+ wyniosła 4,3 mld złotych. Wartość leków Rx wykupionych ze zniżką (bezpłatnie, na ryczałt, na 30%, na 50%) wyniosła 2,5 mld złotych, z czego 0,8 mld złotych to wydatki poniesione przez pacjentów, a 1,7 mld złotych to kwota refundacji tych leków, poniesiona przez NFZ.

Natomiast wartość leków Rx wykupionych pełnopłatnie (100%) wyniosła 1,8 mld złotych.

 

Pacjenci 75+ kupili w minionym roku 189 mln opakowań leków na receptę (Rx). Przyjmując założenie, że w 2015 roku było 3 mln pacjentów 75+, którzy dokonali zakupu leków na receptę (Rx), wynika, że jeden pacjent 75+ kupił średnio w ciągu miesiąca 5 opakowań leków Rx. Średnia wartość wykupionych przez niego leków - liczona w cenach detalicznych – to 119 złotych miesięcznie.

Leki na receptę (Rx) wykupione przez pacjentów 75+, które - licząc w cenach detalicznych - stanowią największą wartość, to głównie preparaty stosowane w chorobach przewlekłych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, astma, hipercholesterolemia. Leki te, w ujęciu ilościowym
(liczba opakowań) stanowią ponad 40% wszystkich wykupionych przez pacjentów 75+ leków
na receptę (Rx).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH