IMS o korzyściach ze stosowania leków biopodobnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   19-04-2016, 15:39

IMS o korzyściach ze stosowania leków biopodobnych

Obecne ramy prawne, jak również nastawienie interesariuszy do leków biopodobnych, są bardzo niejednolite i charakteryzują się różnym poziomem zaangażowania. Przykładem skutecznego wdrażania działań w tym zakresie są Niemcy - wynika z raportu IMS Health.

Potencjalne oszczędności dla systemów opieki zdrowotnej w krajach EU oraz USA, wynikające z zastosowania leków biopodobnych w ośmiu istotnych cząsteczkach biologicznych, mogą w ciągu najbliższych pięciu lat wynieść łącznie 100 mld euro.

Perspektywa wprowadzenia tańszych leków biopodobnych otwiera nowe możliwości
w ochronie zdrowia, m.in. związane z zapewnieniem dostępu do leczenia większej liczbie pacjentów czy uwolnieniem środków finansowych na inwestycje w nowych obszarach terapeutycznych.

Według najnowszego raportu opublikowanego przez IMS Institute for Healthcare Informatics - "Delivering on the Potential of Biosimilar Medicines", wartość globalnego rynku leków biologicznych w 2020 roku, liczona w cenach producenta netto, może osiągnąć 390 mld dolarów. Oznacza to, że w ujęciu wartościowym rynek ten będzie stanowić 28% globalnego rynku leków.

W ciągu ostatniej dekady do sprzedaży zostało wprowadzonych ponad 80 substancji biologicznych. Zarówno obecny, jak również przewidywany rozwój rynku leków biologicznych niesie nowe wyzwania, m.in. potrzebę zapewnienia dostępności do leczenia w warunkach ograniczonych możliwości finansowych.

Dzisiaj - 10 lat po zarejestrowaniu i dopuszczeniu do sprzedaży pierwszego leku biopodobnego - w pewnej, chociaż na razie ograniczonej skali, cel ten jest realizowany przy współudziale leków biopodobnych.

Począwszy od roku 2015, w ciągu kolejnych 5 lat spodziewana jest utrata ochrony patentowej dla ośmiu wiodących pod względem wartości sprzedaży leków biologicznych. W okresie 12 miesięcy, licząc wstecz od września 2015 roku, substancje te wygenerowały na rynkach UE i USA sprzedaż
w wysokości 43,3 mld euro.

Prognozowana, łączna wartość sprzedaży tych substancji, przy założeniu braku utraty ochrony patentowej w latach 2016 – 2020, mogłaby wynieść 246 mld euro.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH