IMS: sieci rosną w siłę kosztem aptek indywidualnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   20-10-2014, 22:41

IMS: sieci rosną w siłę kosztem aptek indywidualnych

Dzisiaj na rynku działa 14 277 aptek. Z tego już tylko nieco ponad 9700 należy do aptekarzy indywidualnych, 4,5 tys. to placówki sieciowe. Dynamika zmian własnościowych nadal jest bardzo duża.

- Zakładaliśmy, że liczba aptek spadnie. Nic takiego nie nastąpiło. Od ponad 12 miesięcy liczba aptek systematycznie rośnie. Problem w tym, że rekordowo przyrasta liczba aptek sieciowych, a dramatycznie spada liczba aptek indywidualnych - ocenia Marcin Gawroński, ekspert firmy analitycznej IMS Health.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku, 67 proc. zamkniętych placówek to apteki indywidualne. W liczbach bezwzględnych wygląda to następująco: 360 zamkniętych aptek indywidualnych, 230 otwartych. W tym samym czasie sieci zamknęły 180 aptek, powołały do życia 581 nowych.

- To sieci napędzają wzrost liczby aptek - dodał Marcin Gawroński, przedstawiając prognozy i kierunek zmian na rynku aptek w 2014 roku, podczas XXIII Konferencji Hurtowni Farmaceutycznych (Warszawa, 20 października 2014r.).

Ponad 500 aptek zmieniło właściciela.

330 sieci
Do sieci należy już ponad 4,5 tys. placówek, co daje im 31,8 proc. udziału w rynku. To oznacza, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy sieci szybko urosły - rok temu było to 28,1 proc. udziału. Samych sieci jest już 330. W ciągu roku pojawiły się 64 nowe. 14 proc. rynku należy do największych sieci (50+), ok. 19 proc. do placówek z mniejszych segmentów.

Najszybciej rozwijają się duże sieci (50+), ale te mniejsze i średnie dobrze sobie radzą - niektórym niewiele brakuje do przejścia o poziom wyżej. Najszybciej rosnące sieci podwoiły liczbę aptek.

- Niestety, wszystkie wzrosty odbywają się kosztem aptek indywidualnych. Te w ciągu roku straciły 3,7 proc. rynku - przytacza dane Marcin Gawroński i dodaje: - W sieciach 50+ występuje ogromna dynamika sprzedaży. Obecnie do tej grupy należy już 11 sieci (na początku ub. roku było ich 5) - łącznie mają 1560 aptek.

Wszystkie sieci apteczne, które mają 32 proc. udziałów w rynku, odpowiadają już za 46 proc. sprzedaży wartościowo.

Grupy zakupowe dla indywidualnych
Udział sieci aptek w rynku i dynamika wzrostu nie jest taka sama w całej Polsce. W trzech województwach (podlaskie, lubuskie, dolnośląskie) rośnie liczba aptek indywidualnych. Jak wyjaśnia specjalista z IMS,  jest to efekt sprawnego działania grup zakupowych. W pozostałych regionach przyrasta liczba aptek sieciowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH