IMS: wprowadzenie leku na listę 75+ otwiera na niego dostępność

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-07-2016, 08:25

IMS: wprowadzenie leku na listę 75+ otwiera na niego dostępność

Trzeba pamiętać o pacjentach poniżej 75 lat – jeżeli ceną wejścia na listę "S" będzie znaczące obniżenie ceny bazowej, to może nastąpić spadek wartości sprzedaży wśród młodszych pacjentów - uważa Szymon Komorowski, menedżer w firmie analitycznej IMS Health, zajmujący się doradztwem strategicznym i operacyjnym dla firm z sektora farmaceutycznego.

Rynek Aptek: W 2012 roku, po wejściu w życie ustawy refundacyjnej, wyhamowała sprzedaż leków refundowanych i na receptę. Od tego czasu struktura rynku zmienia się pod względem wolumenu na korzyść OTC i suplementów. Czy ten trend będziemy obserwować w najbliższych latach?

Szymon Komorowski: Spodziewamy się dalszego wzrostu sprzedaży OTC. Ten segment daje aptekarzom lepszą marżę, można w nim też stosować więcej narzędzi promocyjnych. Te leki są też bardziej dostępne dla pacjentów, bo nie wymagają wizyty u lekarza.

Leki na receptę dają aptekarzom mniejszy zarobek, a ich promocja jest ograniczona. Niemniej potencjał tego rynku jest duży, proporcjonalny do zapotrzebowania na innowację Źródeł ich wzrostu należy upatrywać przede wszystkim w polityce refundacyjnej rządu i udostępnienia pacjentom leków innowacyjnych, a także obniżania cen leków generycznych oraz tych tracących ochronę patentową co skutkuje obniżeniem cen dla pacjentów i zwiększeniem dostępności do leczenia.. Jeśli tylko znajdzie się finansowanie, to reakcja rynku będzie natychmiastowa i segment leków refundowanych pójdzie w górę.

RA: Czy niedawne zmiany polityczne przekładają się już zauważalnie na rynek farmaceutyczny?

SK: Z pewnością fakt zmiany rządu i pojawienie się nowej ekipy w Ministerstwie Zdrowia jest doskonałą okazją, by przyjrzeć się perspektywom tego rynku. Poza bieżącą analizą sytuacji, co 3-4 lata staramy się przewidzieć rozwój rynku w kilkuletniej perspektywie. Tym razem dodatkowo wydarzenia polityczne zasługują na analizę komunikowanych zmian.

Zestawiając to z ogólnymi trendami rynku, czyli niezłą sytuacją ekonomiczną, rosnącą zamożnością społeczeństwa, starzeniem się populacji i wynikającym z racji wieku zapotrzebowaniem na terapie, spodziewamy się w ciągu najbliższych lat wzrostu rynku na poziomie przynajmniej 4 procent. Potrzeby pacjentów nie maleją, ale też rozwiązania oferowane przez producentów są coraz lepsze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH