Infarma: 4 nierefundowane dotychczas terapie w refundacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   28-10-2016, 14:07

Infarma: 4 nierefundowane dotychczas terapie w refundacji Związek ocenia zmiany na wykazach refundacyjnych

Decyzją Ministerstwa Zdrowia obowiązujący od 1 listopada 2016 roku wykaz leków refundowanych obejmie cztery nierefundowane dotychczas terapie w ramach rynku aptecznego - ocenia Infarma.

Rozszerzone zostaną również dwa programy lekowe w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca oraz raka nerki. Ostatnia w tym roku lista leków refundowanych jest kolejną, która przynosi pacjentom poszerzony dostęp do skutecznych, innowacyjnych terapii.

Od listopada na rynku aptecznym dostępne będą cztery nowe leki dotychczas nieobjęte finansowaniem ze środków publicznych. Pierwszy z nich, łączący dwie substancje czynne: calcipotriol oraz betamethasone, stanowi kolejną opcję terapeutyczną dla pacjentów cierpiących na łuszczynę. Refundacją objęte zostały również leki zawierające febuxostat, stosowany w leczeniu przewlekłej hiperurykemii, oraz agomelatine – stosowany w przypadku stwierdzenia dużych epizodów depresyjnych z widocznymi w obrazie klinicznym objawami zaburzeń snu, lęku lub anhedonii.

Leki te dotychczas były dostępne dla pacjentów ze 100% odpłatnością. Ostatnią, nową cząsteczką, która znalazła się na wykazie leków refundowanych jest stiripentol, który ma status leku sierocego. Będzie on stosowany w terapii wspomagającej, w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem, u niemowląt cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę – syndrom Draveta.

Dostęp do innowacyjnych terapii zostanie poszerzony w programach lekowych. W ramach istniejącego już programu „B.10 Leczenie raka nerki”, pacjenci uzyskają dostęp do leku zawierającego temsirolimus. Z kolei w przypadku leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca (program lekowy B.6) nową możliwością będzie terapia z wykorzystaniem crizotinibum – leku ukierunkowanego molekularnie. Pozwolenie na dopuszczenie tych leków do obrotu zostało wydane odpowiednio w 2007 i 2012 roku.

W listopadzie na liście leków refundowanych pojawiły się liczne, pierwsze odpowiedniki leków oryginalnych. W tym kontekście istotne jest, by wprowadzając zmiany w wysokości limitu finansowania uwzględniać ryzyko ich negatywnego wpływu na wydatki pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH