Infarma: majowy wykaz leków refundowanych nie stanowi jakościowej zmiany

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   05-05-2016, 14:23

Infarma: majowy wykaz leków refundowanych nie stanowi jakościowej zmiany

Obowiązująca od 1 maja nowa lista leków refundowanych przynosi istotne zmiany w terapii osób cierpiących na oporną postać chłoniaka. Ale w szerszej perspektywie... - komentuje Infarma.

Na rynku aptecznym największą zmianą jest objęcie refundacją cząsteczki paricalcitol, wcześniej dostępnej w ramach lecznictwa zamkniętego - dodaje organizacja innowacyjnych firm farmaceutycznych, oceniając ostatnie zmiany na liście leków refundowanych.

Największą jakościową zmianą w zakresie dostępu do nowych terapii jest objęcie refundacją leku zawierającego cząsteczkę brenteximab vedotin. Terapia będzie dostępna w ramach nowego programu lekowego „Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD30+. (C 81 Choroba Hodgkina; C 84.5 Inne i nieokreślone chłoniaki T)”. Lek ten od 2011 roku dostępny był w USA, a w 2012 roku został dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

W ramach refundacji na rynku aptecznym pacjenci uzyskali dostęp do jednej nowej terapii – finansowaniem ze środków publicznych objęty został lek zawierający paricalcitol. Substancja ta była dotychczas dostępna w ramach programu lekowego, a od 1 maja zostanie objęta refundacją we wskazaniu „Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc związanej z przewlekłą niewydolnością nerek w stadium 3 i 4 oraz z przewlekłą niewydolnością nerek w stadium 5 u pacjentów poddawanych hemodializom lub dializom otrzewnowym, po nieskuteczności terapii alfakalcydolem”.

W sumie w zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 69 produktów, z których 68 miało już swoje odpowiedniki. W zakresie leków stosowanych w programach lekowych i chemioterapii dodano ogółem 16 produktów, w tym jeden zawierający substancję czynną nieobjętą wcześniej refundacją.

- Objęcie refundacją leku zawierającego brentuximab vedotin należy uznać za znaczący postęp w terapii opornej postaci chłoniaka. To pozytywny sygnał, świadczący o zrozumieniu roli innowacyjnych terapii w leczeniu rzadkich nowotworów hematologicznych. Jednakże, w szerszej perspektywie, majowy wykaz leków refundowanych nie stanowi jakościowej zmiany w dostępie pacjentów do innowacji - stwierdził Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny INFARMY.

Dodał: - W tym kontekście z niepokojem należy spojrzeć również na analizę opublikowaną przez Instytut Arcana. Wynika z niej, że odsetek pozytywnych decyzji oraz rekomendacji dotyczących refundacji systematycznie spada. Szansy na odwrócenie tego trendu należy szukać w zapowiedzianych przez ministra Krzysztofa Łandę publicznych konsultacjach nad dokumentem definiującym politykę lekową państwa. Wspólne określenie jej ram oraz długofalowych celów powinno w znaczącym stopniu przełożyć się na dostęp pacjentów do skutecznej, nowoczesnej farmakoterapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH