Infarma o najnowszym raporcie OECD

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   25-11-2015, 14:16

Infarma o najnowszym raporcie OECD

Zgodnie z wytycznymi ekspertów OECD Polska powinna zwrócić szczególną uwagę na różnice w długości życia kobiet i mężczyzn, efektywność leczenia (przede wszystkim w onkologii) oraz dostęp do innowacyjnych terapii - komentuje Infarma tezy raportu "Health at a Glance 2015".

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju kolejny raz przeanalizowała sytuację zdrowotną społeczeństw w 34 wysoko rozwiniętych krajach świata. Wielowymiarowe analizy pokazały, że elementy wymagające poprawy występują w każdym kraju - ocenia Infarma.

Chodzi przede wszystkim o profilaktykę, wczesną diagnostyką i leczenie. Raport OECD od lat jest traktowany jak ważna wskazówka dla twórców polityki zdrowotnej w wiodących krajach świata. Zgodnie z wytycznymi ekspertów OECD Polska powinna zwrócić szczególną uwagę na różnice w długości życia kobiet i mężczyzn, efektywność leczenia (przede wszystkim w onkologii) oraz dostęp do innowacyjnych terapii.

„Health at a Glance”, publikowany od 2001 roku, to ważna diagnoza i ceniony „elementarz” wskazujący ekspertom i decydentom kierunki działań w obszarze zdrowia. Analizowane kraje należą do najlepiej rozwiniętych na świecie, także jeżeli chodzi o zdrowie. Obywatele tych państw żyją coraz dłużej (średnia oczekiwana długość życia rośnie co roku o trzy-cztery miesiące), mają powszechny dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, mogą liczyć na coraz skuteczniejsze procedury ratujące życie, a także lepszy dostęp do zwiększającej się liczby lekarzy.

Mimo tych optymistycznych wskaźników, zdaniem autorów raportu, wciąż „zbyt wielu ludzi w krajach OECD umiera, ponieważ inwestycje w ochronę zdrowia są zbyt małe, aby skutecznie odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa i rosnącą liczbę osób cierpiących na choroby przewlekłe”.

Pomimo społecznego i geograficznego zróżnicowania problemy, które dotyczą systemów ochrony zdrowia analizowanych krajów są ogólnie rzecz biorąc zbliżone. Wg raportu tendencje demograficzne i związane z nimi koszty są dużym wyzwaniem dla stabilności wydatków publicznych w wielu krajach. Z kolei rosnące wydatki pacjentów na leki stają się poważną barierą w dostępie do skutecznych terapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH