INFARMA o odwróconym łańcuchu dystrybucji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: INFARMA ms/rynekaptek.pl   08-01-2015, 09:10

INFARMA o odwróconym łańcuchu dystrybucji

Procedowana w Sejmie nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne może przynieść w I połowie 2015 roku poprawę bezpieczeństwa pacjentów dzięki ograniczeniu wywozu leków – uważa INFARMA.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA przypomina, że w 2014 r. na utrudniony dostęp pacjentów do terapii duży wpływ miał również wywóz leków prowadzony przez niektóre hurtownie i apteki.

Mechanizm, który wykorzystuje znaczące różnice w cenach leków między rynkiem polskim a rynkami innych krajów Unii Europejskiej, powodował raportowane przez aptekarzy trudności, jakich doświadczają pacjenci próbując wykupić potrzebne im farmaceutyki – wskazuje INFARMA.

Związek powołuje się na szacunkowe dane IMS Health, zgodnie z którymi wartość eksportu leków z Polski wynosi około 2,3 mld złotych i stanowi ponad 12 proc. całkowitej wartości rynku aptecznego. Jedna trzecia tej kwoty pochodzi z nielegalnego wywozu prowadzonego z poziomu aptek.

INFARMA uważa, że procedowana w Sejmie nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne może przynieść w I połowie 2015 roku poprawę bezpieczeństwa pacjentów dzięki ograniczeniu wywozu leków.

Więcej: infarma

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH