INFARMA o współpracy z lekarzami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: INFARMA, ms / rynekaptek.pl   20-02-2015, 10:02

INFARMA o współpracy z lekarzami

Ministerstwo Zdrowia nie pokrywa kosztów udziału lekarzy w międzynarodowych wydarzeniach medycznych, pieniądze muszą pochodzić od firm farmaceutycznych – tłumaczy Ewa Granda, prezes INFARMY.

Ewa Granda, prezes INFARMY przestawia zasady współpracy firm medycznych ze środowiskiem medycznym.

Szefowa INFARMY wyjaśnia, że współpraca między firmami farmaceutycznymi a lekarzami jest absolutnie niezbędna po to, żeby medycyna była coraz lepsza.

- Bez tej współpracy nie mielibyśmy nowych leków. To lekarze mówią nam czego potrzebują, żeby lepiej wypełniać swoją rolę. To na podstawie ich obserwacji, ich doświadczenia, ich wiedzy firmy farmaceutyczne zastanawiają się jakie rozwiązania mogłyby stworzyć, a tak naprawdę to tworzą je razem z lekarzami – tłumaczy Ewa Granda.

Przedstawicielka INFARMY dodaje, że to lekarze często na bardzo wczesnych etapach rozwoju leków proponują kierunki, w których firmy farmaceutyczne mogłyby iść. Później, jak lek wychodzi z wczesnolaboratoryjnej fazy i wchodzi w fazę badań klinicznych, prowadzonych u pacjentów, to na tym etapie też nieodzowny jest lekarz.  Firma farmaceutyczna bez lekarza nie przeprowadzi tego etapu rozwoju leku.

Ewa Granda dodaje, że gdy lek jest już po badaniach klinicznych, zostaje dopuszczony do obrotu - występuje jeszcze jeden ważny moment - lekarz może powiedzieć innym lekarzom jak te preparaty działają. To jest etap, na którym dochodzi do edukacji szerszych grup przedstawicieli zawodów medycznych i to tez nie jest koniec.

W ocenie Ewy Grandy, każda firma farmaceutyczna zobowiązana jest cały czas monitorować  skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowani leków. Ważne jest uczestnictwo firm farmaceutycznych w edukacji  środowiska medycznego. To bardzo ważny obszar. Bez udziału firm farmaceutycznych znacznie mniejsza grupa lekarzy polskich miałaby dostęp do nowoczesnej wiedzy medycznej.

Prezes INFARMY przyznaje, że udział w międzynarodowych wydarzeniach medycznych w kongresach naukowych jest możliwy dzięki pomocy finansowej firm farmaceutycznych. - Nie chcemy tego ukrywać, taki jest fakt. W Polsce Ministerstwo Zdrowia nie pokrywa tych kosztów, pieniądze pochodzą od firm farmaceutycznych – wyjaśnia Ewa Grenda i dodaje: chcielibyśmy aby ten obszar był zrozumiany i nie owiany nimbem niedopowiedzeń Uważamy , że to jest absolutnie konieczne, aby polscy lekarze mogli się kontaktować się z lekarzami w innych krajach, wymieniać doświadczenia, budować swoją wiedzę - tak aby jeszcze lepiej leczyć pacjentów jeszcze szybciej wdrażać nowe metody leczenia.

Więcej: kodeksprzejrzystość.p

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH