Infarma w sprawie cofnięcie zezwolenia na hurtownię Sanofi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Infarma/ rynekaptek.pl   19-06-2015, 08:38

Infarma w sprawie cofnięcie zezwolenia na hurtownię Sanofi Infarma pisze w sprawie Sanofi

INFARMA zwróciła się z prośbą do firmy Sanofi-Aventis o dodatkowe informacje dotyczące stosowanych przez nią modeli dystrybucji leków. Jednocześnie przypomina, że stosowane modele dystrybucji stanowią odpowiedź na pogarszającą się sytuację polskich pacjentów.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA pragnie zapewnić, że zrzeszone w nim podmioty podejmują wszelkie możliwe działania, by zagwarantować pacjentom dostęp do niezbędnych dla nich terapii. Dotyczy to ilości leków dostarczanych na rynek w Polsce oraz modeli ich dystrybucji - informuje Związek.

Dodaje: - Ograniczony dostęp pacjentów do leków jest bezpośrednim skutkiem niekontrolowanego wywozu leków za granicę, prowadzonego przez niektóre hurtownie i apteki. Stosowane przez innowacyjne firmy farmaceutyczne modele dystrybucji stanowią odpowiedź na pogarszającą się sytuację polskich pacjentów. Ich celem jest zabezpieczenie dostępności leków w ramach dystrybucji aptecznej, a także zagwarantowanie ciągłości dostaw placówkom ochrony zdrowia. Działania te pozwalają zminimalizować negatywny wpływ wywozu produktów  leczniczych na bezpieczeństwo pacjentów.

Jak zauważa INFARMA, doniesienia medialne sugerujące obowiązek firm farmaceutycznych sprzedaży leków na każde żądanie oparte są na nieprawidłowym rozumieniu obowiązku dostaw. Art. 36z Prawa farmaceutycznego nakazuje firmom zapewnienie ilości leków niezbędnej do zaspokojenia potrzeb pacjentów, a nie wszystkich uczestników rynku, oraz do zapewnienia ciągłości terapii. Żadna firma nie jest w stanie dostarczać swoich leków w nieograniczonych ilościach. Firmy wprowadzają na rynek ilości leków przewyższające szacowane zapotrzebowanie polskich pacjentów oraz wypełniają w tym zakresie również swoje zobowiązania wynikające z decyzji refundacyjnych.

"Należy podkreślić, że w opinii innowacyjnych firm farmaceutycznych, docelowym modelem rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie stosownych regulacji prawnych. Zarówno INFARMA, jak i zrzeszone w niej podmioty są przekonane, że pożądane zmiany przyniesie wchodząca w życie 11 lipca 2015 roku nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne. Wprowadza ona systemowe zmiany, przede wszystkim w odniesieniu do kontroli eksportu, które zagwarantują ograniczenie nadmiernego wywozu leków z Polski" - oceniają przedstawiciele firm innowacyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH