Innowacja to proces, w który warto inwestować

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   02-06-2011, 06:11

Innowacja to proces, w który warto inwestować

Branża innowacyjna to ryzykowny interes: długotrwały i wymaga olbrzymich nakładów. Współczynnik odniesienia sukcesu jest jak jeden do 10 tysięcy. Mimo to, ok. 16 procent przychodów koncernów farmaceutycznych przeznaczane jest na badania i rozwój.

To najlepszy wynik pośród wszystkich sektorów przemysłu. Można zatem postawić tezę, że środków na innowacyjne rozwiązania nie jest za mało.

Niezaspokojone obszary medyczne

- Pytanie, jak je wydatkować i jakie projekty badawcze prowadzić. Są obszary, w których dokonał się ogromny postęp i wydatkowanie pieniędzy na otrzymanie produktu podobnego do już istniejących, nie jest prawdziwą innowacją. Należy zidentyfikować te obszary, gdzie nadal istnieją niezaspokojone potrzeby medyczne - ocenił Grzegorz Maciążka, menedżer ds. medycznych i rozwoju klinicznego GlaxoSmithKline, podczas debaty o innowacji w medycynie i farmacji, zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 16-18 maja).

Przekonuje do dialogu o lokowaniu pieniędzy tam, gdzie doprowadzą do znaczącego postępu. Innym problemem jest uświadomienie sobie, że innowacja w modelu farmaceutycznym to proces: zaczyna się w głowach naukowców, w działach badawczo-rozwojowych, gdzie opracowuje się koncepcje działania leku, a potem kandydat na innowacyjny produkt leczniczy trafia do poszczególnych faz badań klinicznych.

- Kiedy mamy już technologię przynoszącą korzyść, wtedy konieczne jest udostępnienie jej pacjentom. Innowacja sama dla siebie nie ma sensu. Mechanizmy, które umożliwiają dostęp do nowych terapii, też są częścią procesu innowacyjnego.

Słabe finansowanie
O ile koncerny farmaceutyczne wydają ogromne pieniądze na działalność badawczo-rozwojową, skala nakładów na polską naukę i innowację jest daleko niewystarczająca. W efekcie budżety pojedynczych firm farmaceutycznych dramatycznie przekraczają całe wydatki, które w Polsce są przeznaczane na działalność badawczo-rozwojową we wszystkich sektorach.

W 2010 roku wydatki na R&D stanowiły ledwie 0,61 proc. PKB. Pod tym względem Polska wygląda nieatrakcyjnie nawet na tle państw sąsiednich: Czech - 1,47 proc. PKB i Węgier – 0,97 proc. PKB. Również struktura pochodzących na innowacje środków nie sprzyja rozwojowi działań badawczych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH